Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
18. 05. 2020, 18:42

Remdesivir by sa mohol čoskoro začať používať aj v Európe

Remdesivir by sa mohol čoskoro začať používať aj v Európe

Šéf Európskej liekovej agentúry Guido Rasi oznámil, že Európska únia by mohla v najbližších dňoch povoliť predaj lieku remdesivir. 

Látku už pred dvomi týždňami začali v Spojených štátoch podávať pacientom v kritickom štádiu ochorenia COVID-19 a v špecifických prípadoch ju využili už aj lekári v Európe. Čoskoro by mal byť liek, ktorý vyrába americká firma Gilead, oficiálne schválený aj Európskou úniou.

Štúdia odborníkov v USA ukázala, že u hospitalizovaných pacientov s koronavírusom skracuje čas vyliečenia v priemere o približne štyri dni. 

„Údaje ukazujú, že remdesivir má jasný, výrazný, pozitívny vplyv na skracovanie času vyliečenia. Liek dokáže tento vírus zablokovať,“ vyhlásil hlavný poradca Donalda Trumpa v oblasti zdravotníctva Anthony Fauci.

Šéf Európskej liekovej agentúry Guido Rasi tiež povedal, že vakcína proti koronavírusu tak skoro nebude a aj keď sa to podarí, nebude jej dostatok pre celý svet. Odhaduje, že vakcína by mohla byť k dispozícii najskôr do roka. Momentálne na nej pracujú desiatky odborných tímov z celého sveta.

Foto: TASR/AP

 

 

Odporúčame