Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. 05. 2020, 13:40

PiS má nového súpera

PiS má nového súpera

Hlavná poľská opozičná strana Občianska platforma (PO) vymenila svojho prezidentského kandidáta. Umožnilo jej to odloženie prezidentských volieb, ktoré sa mali pôvodne konať 10. mája, ale budú až koncom júna.

Novým kandidátom PO je primátor Varšavy Rafal Trzaskowski. Doterajšia kandidátka tejto strany Malgorzata Kidawa-Blońska z prezidentského súboja odstúpila. Nie je to žiadne prekvapenie. Mala byť hlavnou vyzývateľkou úradujúceho prezidenta a kandidáta strany Právo a spravodlivosť (PiS) Andrzeja Dudu, ale jej preferencie boli žalostné.

V prieskumoch zaostávala nielen za nezávislým kandidátom Szymonom Holowniom, ale aj kandidátom Poľskej strany ľudovej (PSL) Wladyslawom Kosiniakom-Kamyszom. Nie je preto žiadnym prekvapením, že Kidawu-Blońskú spolustraníci zo zápasu radšej stiahli.

Úspech v prezidentských voľbách môže byť totiž pre PO existenčnou záležitosťou. Strana prehrala už niekoľko volieb za sebou a mnohí jej voliči už prestávajú veriť, že dokáže byť alternatívou dominantného PiS.

Práve okolo Szymona Holowniu, ktorému sa v prezidentskej predvolebnej kampani darí prekvapivo dobre, sa formuje nová politická sila zameraná na liberálnejších voličov z väčších miest. Tá by postupne mohla PO z jej politických pozícií vytlačiť.

Ako napísal komentátor denníka Rzeczpospolita, tieto prezidentské voľby ukážu aj to, či je PO ešte potrebná.

Na fotografii Rafal Trzaskowski. Zdroj: Facebook

Odporúčame