Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
13. 05. 2020, 09:17

Ekonomické dôsledky pandémie môžu zabiť viac ľudí ako samotný vírus, varuje Caritas Internationalis

Ekonomické dôsledky pandémie môžu zabiť viac ľudí ako samotný vírus, varuje Caritas Internationalis

Smrť hladom ohrozuje 230 miliónov ľudí, čo je dvakrát viac ako pred pandémiou koronavírusu. S týmto varovaním prišla medzinárodná charitatívna sieť Caritas Internationalis, ktorá združuje katolícke charity v 163 krajinách sveta.

Jej hovorkyňa Marta Petrosillová pre Vatican News povedala, že mnohí ľudia v krajinách tretieho sveta pri zháňaní živobytia nerešpektujú protiepidemiologické opatrenia s argumentom, že radšej zomrú na ochorenie COVID-19 ako hladom.

„Tak ako nás zjednotil strach z nákazy, musíme sa zjednotiť aj v solidarite,“ zdôraznila hovorkyňa Caritas Internationalis s tým, že milióny ľudí v krajinách ako Sýria, Jemen či Venezuela potrebujú okamžitú pomoc.

Problémom je, že pandémia v súčasnosti najviac postihuje krajiny EÚ či USA, ktoré sú najväčšími donormi medzinárodnej pomoci. Napriek vlastným ťažkostiam však podľa Marty Petrosillovej nemožno zabúdať na rozvojové krajiny, pretože dôsledky môžu byť dramatické.

Rovnako to vidí aj misionár Amilcare Boccuccia z rehoľnej spoločnosti Školskí bratia, ktorá vedie školy v 80 krajinách sveta, najmä rozvojových. Spolu ich navštevuje milión žiakov.

„Zabije nás skôr hlad ako koronavírus,“ zopakoval misionár pre Vatican News vetu, ktorá zaznieva v mnohých afrických a ázijských krajinách.

„Takmer 40 rokov som pracoval v Afrike, preto dobre rozumiem tomu, čo sa deje. Hospodárstvo týchto krajín je postavené na príležitostných prácach,“ hovorí Amilcare Boccuccia. Keď teraz vlády zavádzajú krízové opatrenia, obyčajní ľudia neprichádzajú len o drobné príležitosti zárobku, ale o akúkoľvek obživu, ktorá je na týchto prácach postavená.

Napríklad v Indii aj tí, ktorí ešte donedávna boli súčasťou nižšej strednej triedy, dnes musia zápasiť s hladom. Malé firmy zatvorili svoje prevádzky a sociálny systém v krajine prakticky neexistuje. Hlavnou obavou týchto ľudí tak podľa Boccuccia nie je nákaza, ale nedostatok potravy.

Foto – TASR/AP

Odporúčame