Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
07. 04. 2020, 16:45

3 pozitívne a praktické správy

3 pozitívne a praktické správy

3 dobré správy posledných dní: videokonferencie zadarmo, poslitasku.sk a podporené chránené dielne šijú rúška.

Slovenská firma Websupport dočasne spustila bezplatný nástroj na videokonferencie. Aj keď je dostupných mnoho iných alternatív ako napríklad Zoom či GoToMeeting, táto verzia funguje bez registrácií, inštalácií, obmedzení a bezpečne. Stačí zadať názov miestnosti a ten potom zdieľať s kolegami, študentmi či kamarátmi. 

Firma žiadne údaje z prenosu neuchováva a nemusíte riešiť, aký browser či platformu používa druhá strana. Jedinou nevýhodou je, že je bez technickej podpory a môže byť pre veľký záujem nedostupná. Viac informácií nájdete na tomto linku.

Nadácia Wolkswagen Slovakia rozbehla iniciatívu Rúška pomoci. O finančnú pomoc sa mohli uchádzať chránené dielne, ktoré začnú šiť rúška a budú ich ďalej rozdávať miestnym komunitám. Práve chránené dielne pre pokles tržieb i obmedzenia vo výrobe bojujú o prežitie. Do 10 dní od spustenia bolo rozdelených necelých 50-tisíc eur – celá čiastka alokovaná na projekt. V apríli a máji tak bude šiť 15 chránených dielní a komunitných centier. Podľa plánov rozdistribuujú viac ako 33-tisíc rúšok. 

Rúška poputujú najmä seniorom v domovoch dôchodcov, ale aj osamelým v dedinách a na sídliskách; rodinám v hmotnej núdzi a osamelým matkám; dobrovoľníkom, čo pomáhajú s nákupmi pre seniorov alebo aj „omamám“ z projektu Cesta von v rómskych komunitách. 

Bratislavská arcidiecézna charita spustila portál www.poslitasku.sk. Cez svojich sociálnych pracovníkov a dobrovoľníkov zabezpečia nákup pre seniorov, ktorí žijú sami. Pre tých, ktorí si svoj nákup nemôžu dovoliť, naplnia tašku zadarmo zo zásob trvanlivých potravín z minuloročných projektov a zbierok.

Stačí cez portál nahlásiť osamelého seniora a terénni pracovníci mu s rúškom a v rukaviciach pravidelne prinesú tašku so základnými potravinami, hygienickými potrebami a drobnosťou, „aby videl, že je tu niekto, komu na ňom záleží“. 

FOTO – Rúška pomoci/dielňa v OZ Barlička

Odporúčame