Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
26. 03. 2020, 09:03

Čo nemeckí virológovia závidia Slovákom

Čo nemeckí virológovia závidia Slovákom

Nemci na rozdiel od Slovákov rúška príliš nenosia, týždenník Der Spiegel si však všíma, že viaceré textilné firmy už preorientovali svoju výrobu a namiesto tričiek či spodnej bielizne vo veľkom začali s výrobou rúšok. Tie však budú stačiť len na prudko stúpajúce objednávky v nemocniciach či verejných inštitúciách, výrobné kapacity sú natoľko preťažené, že firmy či obyčajní ľudia si takéto rúška v blízkom čase nebudú mať šancu zaobstarať.

Spiegel okrem iného upozorňuje, že nemecká firma Eterna má podnik v Bánovciach nad Bebravou, kde budú schopní vyrobiť 25-tisíc rúšok denne, „lenže tieto rúška nesmú ísť na export, ale musia sa využiť na Slovensku“, hoci, ako dodáva týždenník, firma sa snaží získať povolenie na vývoz. Spiegel vo svojom texte opisuje aj spor firiem, ktoré sa preorientovali na výrobu textilných rúšok s tradičnými výrobcami rúšok z vlákien. Tí tvrdia, že textilné rúška neposkytujú ochranu pred baktériami a vírusmi, pretože nemajú filter. A rúško bez filtra je „ako auto bez motora“, hovorí zástupca nespokojnej firmy Dach.

Podľa Spiegla však majú zmysel aj komerčne vyrábané rúška na ochranu nosa a úst. Zabraňujú tomu, aby sa do vzduchu prenášali kvapôčky nakazeného človeka, hoci menšie čiastočky nezachytávajú, na to sú nevyhnutné respirátory FFP („filtering face piece“).

Týždenník pripomína slová Christiana Drostena, momentálne najviditeľnejšieho nemeckého virológa, ktorého odporúčaniami sa riadi aj vláda Angely Merkelovej. Podľa Drostena by malo skutočný celospoločenský zmysel, keby začali rúška nosiť všetci rovnako ako v ázijských krajinách. Problém vidí v tom, že sa to nebude dať v Nemecku presadiť.

Kto by to bol pred pár týždňami povedal, že prvými Ázijcami v Európe budú Slováci.

Na snímke ochranné rúško zafixované na tvári sochy nemeckého básnika Johanna Wolfganga von Goetheho v nemeckom meste Weimar 19. marca 2020. Polícia musela v uplynulých dňoch viackrát zasahovať počas takzvaných koronavečierkov, ktoré sa konali vo viacerých nemeckých mestách, a to napriek odporúčaniam vyhýbať sa sociálnym kontaktom. FOTO TASR/AP

Odporúčame