Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
21. 03. 2020, 17:22

Gesto našich dní

Gesto našich dní

V nedeľu (22. 3. 2020) čítame ako liturgický text úryvok z Evanjelia sv. Jána (Jn 9,1-41). Je o tom, že Ježiš uzdravil slepého od narodenia. K tomu dve poznámky.

(1) Kto zhrešil, on alebo jeho rodičia? Apoštoli dali takúto otázku Ježišovi. Naznačujú tým, že slepota človeka bola Božím trestom za jeho hriech alebo za hriechy jeho rodičov. Ježiš odmietol, že by slepota bola Božím trestom, a dodal, že sa na ňom majú prejaviť Božie skutky. Nešťastie človeka nie je Božím trestom! Významné posolstvo do našich dní. Nijaké nešťastie nie je Božím trestom, ani to naše súčasné nešťastie nie je Božím trestom. Ale je tu preto, aby sa na ňom prejavili Božie skutky. Aj tie Božie skutky, ktoré vykonáme my ľudia. Lebo ak ich konáme s pomocou Božou, v nejakej súčinnosti s Bohom, sú to naozaj Božie skutky. Každé ráno si povedzme: s Božou pomocou začíname tento deň i všetko, na čom začneme robiť počas dňa. Naozaj, s Božou pomocou!

(2) Kto je Ježiš, ktorý uzdravil slepého od narodenia? Uzdravenie slepého vyvolalo veľké hádky okolo Ježiša. Ak je to tak, že ho Ježiš uzdravil, máme problém: treba to uznať so všetkými  dôsledkami. Uzdravený slepec to prijal týmto gestom: poklonil sa Ježišovi. 

Lenže my sa klaniame iba Bohu! Iných máme len v úcte. Áno, uzdravený prijal a dal Ježišovi poklonu. Klaňaním sa ho uznal za Boha. Pre uzdraveného slepca je Ježiš Bohom, lebo nikto iný nemôže niekomu urobiť, aby videl, ak bol slepý od narodenia.

Máme tu aj iných, ktorí sa považovali za elitu národa a ktorí to odmietli, keď odmietli argument uzdraveného slovami: „Celý si sa v hriechoch narodil a nás chceš poučovať?“ Tým zároveň priznali, že slepý sa narodil v hriechu, priznali, že veria, že jeho slepotu považujú za Boží trest za hriechy! Ak neprijmeme uzdravenie slepého do dôsledkov, môžeme, hoci máme telesný zrak, stratiť duchovný zrak, orientáciu, kráčanie a smerovanie k rozumným životným cieľom. Aké dôležité môže byť naše gesto týchto dní: prísť a pokloniť sa Ježišovi v Eucharistii. Či pokloniť sa Ježišovi večer doma, vo svojej izbe, pri svojej posteli...

Prajem všetkým požehnanú štvrtú pôstnu nedeľu.

 

Foto: Blažej Štrba – Slepec pri Jerichu (www.blazejstrba.eu)

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.