Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
21. 03. 2020, 15:39

Najťažšia misia premiéra Matoviča

Najťažšia misia premiéra Matoviča

Od volieb prešli presne tri týždne, ich jasný víťaz je od dnešného poludnia premiérom. O Igorovi Matovičovi sme pred voľbami aj po nich napísali viacero textov, v ktorých sme o jeho budúcej misii písali s istou skepsou. Matovič nás v tejto skepse viackrát utvrdzoval. Hoci deň po voľbách hovoril, že vznikajúca koalícia sa bude najskôr rozprávať o programe až potom o persónach, až do prepuknutia koronavírusovej krízy sa hovorilo najmä o flekoch.

Až pridlho trvalo, kým sa skladanie vlády prenieslo tam, kam patrí, teda do politického zákulisia. Prvý povolebný týždeň si Matovič a spol. užívali tlačovky, donekonečna odpovedali na otázky novinárov, Sulík s Kollárom sa tak hneď pred kamerami zaplietli do nepatričného sporu. Aj Matovič, ktorý hneď po voľbách vyhlásil, že komunikácia bude odteraz absolútne transparentná a novinárom sa bude odpovedať („úprimne a pravdivo“) na každú otázku aj podotázku, postupne pochopil, že to je cesta k deštrukcii vlastných ambícií. 

Ako dezignovaný premiér mal síce plné právo kritizovať odchádzajúcu vládu za to, že zanedbala prípravu na hrozbu koronavírusu, ale na jednej tlačovke – na ktorej pôsobil krehko až hystericky – to s kritikou prepálil aj v očiach niektorých priaznivcov. Aj to si zrejme spätne uvedomil, neskôr sa už usiloval komunikovať štátnicky, aby sa vyrovnal vo finiši excelujúcemu Pellegrinimu.

Aj včera počas ustanovujúcej schôdze sme už mali vidieť niekoho iného ako bývalého opozičného tribúna Igora Matoviča. Ale ten si opäť neodpustil posmievačný status voči Andrejovi Dankovi, ktorý sa v danú chvíľu ani v týchto časoch vôbec nehodil.

Igor Matovič však v posledných troch týždňoch ukázal ešte jednu tvár – bol zdatným mocenským vyjednávačom, vyrokoval si kľúčové pozície, ukázal aj istú chladnokrvnosť, keď si za strategického spojenca zvolil Borisa Kollára, nie politicky slabšieho Richarda Sulíka, s ktorým ho spájali roky blízkej spolupráce. Na druhej strane Sulíka napriek ostrému konfliktu neponížil, SaS získala v novej vláde slušnú pozíciu a môže sa v nej profilovať cez svoje srdcové témy. A ak si strana Za ľudí nevyjednala nič lepšie, nie je to vina Matoviča, ale Andreja Kisku, ktorý sa stiahol do popradského exilu.

Premiér Matovič nastupuje do verejnej služby v mimoriadne ťažkých časoch, nič podobné nezažil žiaden slovenský premiér pred ním. Jeho úspech je v životnom záujme krajiny aj každého z nás.  

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas prvého zasadnutia novovymenovanej vlády SR v Bratislave 21. marca 2020. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Odporúčame