Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
21. 03. 2020, 10:20

Švédska korona

Švédska korona

Kým mnohí politici si v týchto dňoch lámu hlavu nad tým, dokedy si štát môže z hľadiska ekonomiky dovoliť prísne dodržiavanie reštriktívnych opatrení, v Európe sa stále nájdu krajiny, ktoré takmer žiadne „zákazy“ z dôvodu zastavenia  proti šíreniu nákazy nezaviedli.

Reč nie je už o západe Európy, ale o jej severe. Len málokto by dnes povedal, že v čase svetovej pandémie koronavírusu je práve Švédsko tým štátom, ktorý ťahá za opačný koniec.

Kým Dánsko, Nórsko, Fínsko, ale i Island sa po prvotnom váhaní predsa len rozhodli zavrieť školy, väčšinu obchodov i hranice a svojim občanom naordinovali karanténu, Švédsko akoby žilo v inom svete.  

Materské i základné školy, všetky obchody, ale aj bary a kaviarne sú stále otvorené ako obvykle. Dokonca čulý ruch a zábava vládne aj na lyžiarskych zjazdovkách, hoci to boli práve rakúske strediská v Tirolsku, ktoré sú podľa škandinávskych úradov zdrojom nákazy v severskom regióne. Napriek tomu sú švédske hranice pre občanov EÚ stále otvorené a zakázané sú len podujatia s viac ako 500 účastníkmi.

Švédska vláda aj hlavný epidemiológ Anders Tegnell sú pod paľbou kritiky odbornej i širšej verejnosti za svoj laxný prístup k boju proti koronavírusu.

V súčasnosti je vo Švédsku 1 639 pozitívnych prípadov a ochoreniu COVID-19 podľahlo už 16 ľudí, čo je najviac zo všetkých severských krajín. Napriek tomu uzatváranie hraníc podľa Tegnella nie je relevantné, „pretože infekcia sa už rozšírila do každej krajiny Európy a brzdenie cestovania by tak nemalo účinok“, uviedol pre dánsky rozhlas.

Švédi sa rozhodli nezavrieť školy na základe množstva negatívnych účinkov vyplývajúcich z vlastnej vypracovanej analýzy. „Stratili by sme pracovnú silu v zdravotníctve v rozsahu, ktorý je pre Švédsko úplne neprijateľný.“ A to aj napriek tomu, že si hlavný epidemiológ uvedomuje zvyšovanie rizika šírenia vírusu na školách i následný možný prenos na seniorov.

Ako uvádza nemecký Die Welt, vírus sa už teraz šíri pomerne rýchlo, a to najmä v hlavnom meste. Podľa Johana Styruda zo Štokholmskej lekárskej asociácie sa sídlo švédskej koruny pripravuje na „obrovskú pandémiu“ korony, pričom v celej krajine je iba 523 lôžok intenzívnej starostlivosti.

Aká je teda rada švédskeho štátneho epidemiológa? Vyhnite sa regiónu hlavného mesta!

Zaužívaný obraz severnej Európy, v našich končinách v mnohých aspektov dávanej za príklad disciplíny, zodpovednosti, odbornosti, ale i toho, ako má fungovať spravovanie vecí verejných, tak najmä vďaka správaniu Švédska počas éry korony značne pokrivkáva.

Stan pri vstupe do nemocnice v Štokholme vo Švédsku určený na triedenie pacientov s možnou nákazou koronavírusom. FOTO TASR/AP

Odporúčame