Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
18. 03. 2020, 20:00

Zatiaľ najčiernejší taliansky deň, kedy príde obrat?

Zatiaľ najčiernejší taliansky deň, kedy príde obrat?

Ani desať dní po vyhlásení celonárodnej karantény neprichádzajú z Talianska prvé lepšie správy, od včerajšieho večera zomrelo 475 ľudí, zatiaľ najviac v priebehu 24 hodín. Pribúdajú aj pacienti, ktorí sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti (momentálne je ich takmer 2300), v najpostihnutejšom Lombardsku každý deň pribúda zhruba 10 percent ľudí s pozitívnou diagnózou.

V Taliansku tak od začiatku epidémie do dnešnej predbežnej bilancie zomrelo 2978 ľudí, 4025 pacientov bolo medzičasom prepustených z nemocnice.

 Samozrejme, tieto tragické čísla neznamenajú, že by sa zavedenie drastických reštrikcií na verejný život minulo účinku, zlepšenie sa očakáva do konca marca.

Lombardský guvernér Attilio Fontana dnes opäť dramatickými slovami prehovoril k spoluobčanom, vyzval ich, aby nevychádzali z domov, lebo „každý odchod z domu je rizikom pre vás a pre ostatných“. Pohrozil, že bude žiadať od centrálnej vlády v Ríme prísnejšie postihy pre tých, ktorí nerešpektujú pravidlá, „ak to nepochopíte po dobrom, budeme musieť zakročiť agresívnejšie, aby sme vás to donútili pochopiť, jednoducho nemôžete vychádzať z domu, musíte ostať doma“.    

Fontana tiež vyhlásil, že Lombardsko je už na pokraji svojich síl a „onedlho už nebudeme schopní pomáhať tým, ktorí ochorejú“. Guvernér napokon apeloval na všetkých lekárov a sestričky, ktorí v posledných rokoch odišli do dôchodku a ďalej sú aktívni v súkromnej praxi, aby sa vrátili do verejnej služby.

Lombardské utrpenie zasiahlo aj speváka Bona z U2, ktorý nahral novú pesničku „Let your love be known“, venoval ju Taliansku a všetkým lekárom, sestričkám a dobrovoľníkom, ktorí stoja v prvej línii.

Kresba v nadrozmernej veľkosti, ktorá zobrazuje zdravotnú pracovníčku s ochranným rúškom na tvári objímajúcu čižmu v tvare Talianska a nápis „Ďakujeme vám všetkým“, sa nachádza na budove nemocnice v severotalianskom meste Brescia. Pondelok 16. marca 2020. Foto TASR/AP

Odporúčame