Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
18. 03. 2020, 18:20

Čo robí koronavírus s deťmi

Čo robí koronavírus s deťmi

Taliansky denník Corriere della Sera dnes na svojej hlavnej stránke priniesol analýzu, z ktorej vyplýva, že nemožno podceňovať ani vplyv súčasnej pandémie na deti.

Denník sa v texte odvoláva najmä na čínsku štúdiu, ktorá na vzorke 2143 detí skúmala, čo robí vírus s deťmi. Ide tak o prvé zistenia tohto druhu. Zhruba u polovice detí mala nákaza ľahký priebeh, prejavovala sa horúčkou, kašľom, únavou, hnačkou, nechutenstvom. Viac než tretina detí, 39 percent, však mala vážnejšie problémy ako zápal pľúc. Len štyri percentá detí nemali žiadne symptómy, no u 125 detí z tejto vzorky, teda u 6 percent, vyvolal vírus vážny stav, napríklad neschopnosť dýchacieho systému zabezpečiť primerané okysličenie krvi.

Išlo najmä o novorodencov či deti v predškolskom veku.

Šilu Tong, autor výskumu z epidemiologickej kliniky v Šanghaji, potvrdil, že hoci deti sú všeobecne odolnejšie voči vírusu než dospelí, zraniteľnejší sú práve tí najmenší, aj preto by sa mali nemocnice v celom svete pripraviť na pediatrických pacientov.

Corriere della Sera zároveň dodáva, že v Lombardsku zatiaľ neevidovali detských pacientov, u ktorých by vírus vyvolal vážne problémy, hoci niektoré deti boli vyšetrené aj v nemocnici.

Ilustračné foto TASR/AP

Odporúčame