Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
17. 03. 2020, 19:55

Prvá dobrovoľníčka, ktorej vpichli očkovaciu látku proti koronavírusu

Prvá dobrovoľníčka, ktorej vpichli očkovaciu látku proti koronavírusu

Nemecký Spiegel hovoril s Američankou, ktorá sa ako prvá dobrovoľníčka odhodlala, aby na nej biotechnologická firma Moderna otestovala vakcínu proti koronavírusu.

43-ročná Jennifer Haller, matka dvoch detí, podstúpila test v pondelok v Seattli, ako sa zverila nemeckým novinárom, cítila sa ako pri každoročnom očkovaní proti chrípke, bolo to len „malé pichnutie“.  Do očkovacej štúdie sa zapojila z dôvodu, že sa cítila v posledných týždňoch bezmocne, „konečne tu bola príležitosť niečo urobiť“.  

Očkovacia látka sa volá "mRNA-1273", ako uvádza ďalej Spiegel, najbližšie týždne ju takto otestujú na 46 osobách vo veku 18 až 55 rokov. Kým sa však dostane na trh, potrvá to ešte minimálne rok, pritom už teraz nasadili rýchlosť, ktorá vyvoláva aj etické pochybnosti. Táto látka sa totiž ešte neskúmala na zvieratách, ako žiada obvyklý postup.

Haller však Spieglu povedala, že sa nebojí vedľajších účinkov, pretože v tejto látke nie je oslabený živý vírus, je založená na nukleovej kyseline, ktorá sa už testovala pri koronavírusoch Sars a Mers.

Keď všetko hladko prebehne, Hallerovej vpichnú do mesiaca druhú dávku a až neskôr sa preverí, či nás táto vakcína naozaj účinne chráni pred novým typom koronavírusu.

Dobrovoľníčka Jennifer Hallerová počas klinickej skúšky vakcíny, ktorá sa začala vo výskumnom ústave v americkom meste Seattle v pondelok 16. marca 2020. 

Odporúčame