Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
17. 03. 2020, 15:04

Prečo Európa precitla s koronavírusom tak neskoro

Prečo Európa precitla s koronavírusom tak neskoro

Pred pár dňami som na tomto mieste písal, že západoeurópske krajiny ako Švajčiarsko, ktoré pritom priamo susedí s Lombardskom, prekvapuje mäkkosťou svojich opatrení, hoci situácia je čoraz vážnejšia (počet nakazených takmer 2700, 18 mŕtvych).

Už to však neplatí ani vo Švajčiarsku, ktoré najnovšie vyhlásilo mimoriadnu situáciu. Do 19. apríla majú byť okrem potravín a lekární zatvorené obchody, reštaurácie, bary, športoviská a podobne, okrem zablokovania verejného života Švajčiari zavádzajú pohraničné kontroly na hraniciach s Nemeckom, Rakúskom a Francúzskom, v stave pohotovosti je aj 8000 vojakov.

Istý môj švajčiarsky známy, ktorý niekoľko týždňov kritizoval ležérnosť inak vždy nadmieru zorganizovaných a precíznych Švajčiarov, včera na facebooku s pohnutím opísal, ako bol práve nakupovať: špeciálny personál kontroloval pri vstupe počet ľudí, ktorí boli v supermarkete, jeden zákazník mohol vstúpiť dnu, len keď iný vyšiel, vnútri všetci dodržiavali náležitý dištanc aj vzájomnú spolupatričnosť a pomoc, keď sa niekto márne prehrabával v regáloch.

Denník Die Neue Zürcher Zeitung (NZZ), ktorý rovnako považoval doterajší prístup úradov za príliš pozvoľný, je však v dnešnom komentári veľkorysý: vlády síce postupovali v Európe príliš pomaly a stratili veľa času, nemožno im to však vyčítať, lebo na takúto pandémiu nebol nikto pripravený.

Podľa NZZ nestačí na pripravenosť len abstraktné epidemiologické poznanie, potrebná je aj konkrétna skúsenosť. Vysvetlením európskej pomalosti tak nie je zlyhávanie demokracie a jej procesov, ale najmä absencia skúsenosti. To je dôvod, prečo jednou z najúspešnejších krajín v boji s koronavírusom je Taiwan, kam v roku 2003 preskočil z pevninskej Číny smrtiaci vírus Sars. NZZ pripomína, že Taiwančania následne vybudovali úrady s rozsiahlymi právomocami, takže len čo Svetová zdravotnícka organizácia na konci roka 2019 informovala o vypuknutí novej epidémie v Číne, v Taiwane spustili núdzový plán, začali s prísnou kontrolou na hraniciach, s laboratórnymi testami, izoláciou a neustálou kontrolou mobilov u ľudí, ktorým bola nariadená karanténa.

Preto je podľa NZZ nesprávne vyčítať európskym vládam, že boli nedvižné, problém nebol len v ospalosti štátu, ale aj spoločnosti, ktorá si takúto hrozbu nepamätala. „Keby aj nejaká vláda chcela už v januári uzavrieť krajinu podľa vzoru Taiwanu, vyvolalo by to búrku protestov. Napokon, aj dnes možno nájsť sprava a zľava konšpiračných teoretikov, ktorí vidia v dočasných obmedzeniach etablovanie trvalej represie.“    

Európa sa jednoducho musí pripraviť na vek vírusových epidémií.  

Švajčiarska vláda vyhlásila v pondelok (16. 3.)  v rámci boja proti šíreniu nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 stav núdze na území celej krajiny, ktorý potrvá do 19. apríla. FOTO TASR/AP

Odporúčame