Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. 03. 2020, 18:08

Svätá Korona, ochrankyňa pred epidémiami a patrónka podnikateľov

   Svätá Korona, ochrankyňa pred epidémiami a patrónka podnikateľov

Znie to ako vtip. Ale nie je to vtip. Existuje aj svätá Korona a je uctievaná okrem iného aj ako ochrankyňa pred epidémiami. Možno sme na ňu a to jej zvláštne aktuálne meno aj zabudli. Zrejme aj preto, že Korona, ako aj jej manžel patria medzi prvých mučeníkov raného kresťanstva. Žila okolo roku 160, pravdepodobne na území dnešného Turecka.

Na stránke Modlitba.sk sa píše, že ako veľmi mladá sa stala manželkou rímskeho vojaka zo Sieny. Muža jej sťali, lebo sa nechcel vzdať svojej kresťanskej viery. Aj mladú vdovu neskôr brutálne popravili, a to roztrhnutím medzi dvoma palmami. Svätá Korona bola potom uctievaná v Ázii, Afrike a aj v strednej Európe.

Keď som si ten článoček prečítala, uvedomila som si, že som nedávno (ešte pred vypuknutím koronavírusu) bola v rakúskej obci, ktorá sa volá St. Corona am Wechsel. Bola som tam na turistike a nejako ma nezaujal ten názov St. Corona... Vtedy bolo to slovko corona-korona ešte neznáme a nezaujímavé. Pamätám si z tej obce všeličo, ale žiadnu pamiatku na svätú Coronu. Ani v miestnom kostole som sa nezastavila.

Ono ani samotná obec sa k pôvodkyni svojho názvu až tak nehlási, nepripomína púte, dokonca ani na webovej stránke farnosti som nenašla žiadnu zmienku o púti, iba to, že je obec obľúbená aj medzi pútnikmi. Na svojej webovej stránke sa táto obec hrdo vyhlasuje za Mekku voľného času. Videla som na vlastné oči, že je to obec plná penziónov a apartmánov, sú tu vleky, zážitková aréna, horské chaty s výborným jedlom aj pôvabné náučné cestičky pre deti či adrenalínové horské trate pre cyklistov.

Dnes mi je ľúto, že som sa popri turistike nešla pozrieť aj do miestneho kostola zasväteného svätej Korone. Na hlavnom oltári by som videla obraz znázorňujúci jej mučenícku smrť a pod ním sochu svätej Korony s dvoma palmami v rukách (tiež pripomienka jej brutálnej popravy). Na webových stránkach obce sa hovorí, že kedysi si miestni drevorubači veľmi uctievali svätú Koronu, ktorá im mala pomôcť pri odvracaní prírodných katastrof, ale nielen to, mala pomôcť aj v biede či vo vytrvalosti vo viere. V roku 1504 našli drevorubači v zoťatej lipe (v blízkosti dnešného kostola) ukrytú sochu svätej Korony, a preto tu postavili prvú kaplnku a neskôr o kúsok ďalej dnešný farský kostol. Ale Svätá Korona je aj patrónkou podnikateľov. Ani to dnes nie je nezaujímavé, mnohí podnikatelia totiž po epidémii budú potrebovať pomoc, možno aj tú od svätej Korony.

Mimochodom, kaplánom, ktorý má teraz na starosti túto farnosť, je Dr. Martin Nwankpa, muž tmavej pleti z Nigérie, ktorý prišiel do Rakúska v roku 2015.

Odporúčame