Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. 03. 2020, 13:50

Z Pekingu do Berlína: Ako Nemci ešte stále podceňujú koronavírus

Z Pekingu do Berlína: Ako Nemci ešte stále podceňujú koronavírus

Georg Fahrion, korešpondent nemeckého týždenníka Spiegel v Číne, sa po pár mesiacoch vrátil minulý štvrtok z Pekingu do Berlína a nestačil sa čudovať – a rovnako začudovane na neho hľadeli jeho krajania. A tak svoje čerstvé dojmy opísal, aby svojich Nemcov varoval pred vírusom vlastnej nedbalosti.

Začalo sa to hneď po pristátí, ako píše Fahrion, v očiach taxikára cítil výsmešné pobavenie, pod jeho mrožími fúzami úsmev, akoby mu hovoril: „Chlapče, daj si pohov, strašne preháňaš.“ Fahrion, ktorý posledných sedem týždňov v Pekingu zo seba nikdy nesňal ochranné rúško, naraz pochopil, že jeho krajania šíriacu sa pohromu neberú príliš vážne.  

Kým po prílete do Pekingu cestovateľovi hneď zmerajú telesnú teplotu, uložia si jeho dáta a bez ohľadu na to, odkiaľ prišiel, putuje na 14 dní do karantény, Fahriona prekvapilo, že berlínskym letiskom Schönefeld si pokojne prepochodoval. „Bol som z toho taký paf, až som si zabudol vyzdvihnúť kufre z bežiaceho pása.“

Onedlho si dal rúško dole, ako sa ospravedlňuje, „Pripadal som si nepatrične, ako jediný, kto je na nudapláži v plavkách“.

V Pekingu by teraz nikomu nenapadlo ísť medzi ľudí s odkrytou tvárou, ani do obchodu, do metra, už vôbec nie na letisko, ktokoľvek by to skúsil, spoluobčania by ho vzápätí ukáznili a nikam nevpustili. V Nemecku však ľudia „ešte mentálne nepochopili novú situáciu“. V sobotu sa prechádzal berlínskym parkom, Berlínčania si užívali popoludňajšie slnko vysedávaním na schodíkoch, objímali sa, niektorí sa vítali bozkom a dokonca popíjali z jedného piva.

Fahrion sa pôvodne na túto európsku družnosť tak veľmi tešil, ale teraz sa jej zľakol. Preto radí Nemcom, aby čo najrýchlejšie našli strednú cestu medzi paranojou a dnešnou ležérnosťou.

PS: Napokon v priebehu dnešného dňa pritvrdilo aj Nemecko: zavrú sa bary, krčmy, diskotéky, divadlá, kiná, múzeá, výstavy, športoviská, rôzne obchody, aj kostoly, večer vystúpi s prejavom kancelárka Angela Merkelová. 

Pred Brandenburskou bránou v Berlíne, ilustračné foto TASR/AP.

Odporúčame