Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
13. 03. 2020, 20:28

Redakčné porady v koronavírusovom veku

Redakčné porady v koronavírusovom veku

Nová epidémia zasiahne aj do práce novinárov. Na jednej strane, čítanosť novín a najmä webov vzrastie, ľudia budú oveľa viac doma nielen s rodinou, ale aj hladní po informáciách vo svojich smartfónoch. Súčasne sa nám bude pracovať ťažšie, klasické rozhovory s respondentmi či off record debatky so zákulisnými hráčmi načas vymiznú. Budeme tak viac skypovať a telefonovať, čo však plnohodnotne nenahradí komunikáciu zoči-voči.  

Keďže už od stredy sme v Postoji prešli na prácu doma (tzv. home office), revolučná bola aj tradičná piatková plánovacia porada. Prvýkrát sme ju viedli hromadným videohovorom, jedenásť redaktorov vzdialených od seba v okruhu asi 50 kilometrov plus Imro Gazda z Ružomberka. Zvyčajne sa v piatok dopoludnia natlačení v jednej miestnosti radíme, akým témam sa bude každý z nás venovať nasledujúci týždeň, porada má už isté rituály (ako prvý začína hovoriť Lukáš Krivošík, Adam Takáč zapisuje na tabuľu a keďže je náš junior, starší ho šikanujú, ak napíše niečo nečitateľne alebo inou farbou fixky), vidíme si do tváre, keď sa smejeme aj keď sa sporíme, a keď má niekto pridlhý monológ, z výrazu tváre ostatných má aspoň šancu odčítať, že už treba skončiť.

Takto cez telekonferenciu sa mnohé z tohto strácalo v preklade, ale zas pribudli nové osviežujúce prvky – trom kolegom sa do videa priplietli džavotajúce deti, u ďalšieho začala kričať andulka (a tak skončila v klietke pod dekou). Najťažšie sme to však mali my, redakční štyridsiatnici, ktorí sme dosiaľ ako paleokonzervatívci odmietali vstup týchto dehumanizujúcich neotechnológií do nášho života.

Dnes sme kapitulovali a napodiv to fungovalo. Redakčný brainstorming bol úspešný, kolobeh informácií aj nápadov prebehol, len občas sa niekomu zasekol zvuk. Šéfredaktor Fero Múčka prebral úlohu juniora Adama a zapisoval každý deň rozplánované texty do zdieľaného dokumentu (ktorý budú niektorí štyridsiatnici ešte cez víkend márne hľadať, ešteže im aspoň pamäť slúži).

My sme do boja s koronavírusom pripravení.

Odporúčame