Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
12. 03. 2020, 17:54

Slovensko opäť pritvrdzuje, chvála Drobovi

Slovensko opäť pritvrdzuje, chvála Drobovi

Hrozba koronavírusu už teraz ukazuje, ako hlboko je zažratá nedôvera Slovákov voči vlastnému štátu a jeho inštitúciám: neveríme, že tých dosiaľ 16 evidovaných prípadov s infekciou je výsledkom poctivého testovania, ale skôr obrazom pasívnych úradov a zlyhávajúceho štátu, neveríme, že naše nemocnice sú pripravené na prípadné desiatky až stovky možných pacientov. Napokon, nejde len o prejav typického stredoeurópskeho kverulanstva, všetci vnímame, ako štát improvizuje, na poslednú chvíľu sa zháňajú rúška, prístroje a podobne.

 Ale to všetko má aj jeden pozitívny dôsledok. Keďže systém neverí ani sám sebe, Slovensko prijíma prekvapivo rýchlo viaceré reštriktívne opatrenia, ktoré výrazne zasahujú do života jednotlivcov, čím predbiehame väčšinu európskych krajín, kde je situácia (aspoň podľa evidovaného počtu nakazených) horšia. Prvé školy sa u nás začali zatvárať už od pondelka, rovnako sa začali rušiť kultúrne aj športové podujatia, od budúceho pondelka budú na dva týždne zatvorené všetky školy na území Slovenska, zatvoria sa bary, lyžiarske strediská, aquaparky, fitnescentrá, obmedzí sa prevádzka obchodných centier, zavedú sa hraničné kontroly, zastaví sa medzinárodná preprava.

Tieto tvrdé opatrenia prichádzajú v dobrom čase a sú v princípe správne, státisíce ľudí už zmenili svoj režim a sú o dosť opatrnejší. Zo slovenského pohľadu sa javí až nepochopiteľne, prečo niektoré západné štáty či regióny s väčším počtom nakazených zasahujú do občianskeho života oveľa miernejšie.

V Nemecku sa ešte tento týždeň sporili, či zrušiť futbalový zápas pred 22-tisíc divákmi. Vo Švajčiarsku, kde včera hlásili 645 ľudí nakazených koronavírusom – ten počet sa v priebehu jedného týždňa zdesaťnásobil! – štát a jeho kantóny stále držia mäkkú líniu v podobe odporúčaní (milí Švajčiari, umývajte si ruky, dodržujte odstup, ak máte teplotu, ostaňte doma).

Pritom juhošvajčiarsky kantón Tessin hraničí s Lombardskom, momentálne najpostihnutejším kútom sveta, a každodenne tam dochádza do práce zhruba 70-tisíc Lombardčanov z pohraničia. Tessin pritom stále nezatvoril hranice, až od dnešného dňa prikázal zatvoriť kiná, bary, fitnescentrá a tiež nariadil zatvoriť školy, ale aj to len gymnáziá a odborné školy. Tu však treba dodať, že Švajčiari v Tessine uvádzajú racionálne dôvody, prečo nechávajú základné školy otvorené: obávajú sa medzigeneračnej nákazy, teda že naďalej pracujúci rodičia by svoje malé deti odkladali u starých rodičov, ktorí sú najrizikovejšou skupinou. Otázne je, koľko ďalších dní im táto argumentácia vydrží.

Na Slovensku veľa haníme, občas treba aj chváliť: pozitívnym lídrom tohto týždňa je bratislavský župan Juraj Droba, ktorý rozhodol o zatvorení stredných škôl ešte cez víkend, keď si ani väčšina Bratislavčanov neuvedomovala, akému problému čelíme, a mnohí rodičia si ešte pofrflali, či to tí hore nepreháňajú, veď Taliansko je ďaleko. Prvolezec Droba však vytvoril tlak na ďalšie župy, mestá aj vládu, vďaka čomu sa zo dňa na deň zmenila atmosféra a prísne opatrenia sa prijali o nejaký deň skôr.

To najhoršie nás ešte čaká a všetci máme oprávnené obavy, či naše zdravotníctvo obstojí. Ale tento týždeň sme urobili aspoň veľký krok preto, aby sme blížiacu sa drámu zmiernili.

Na snímke Juraj Droba počas tlačovej konferencie k preventívnym opatreniam, 8. marec 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Pavol Zachar

Odporúčame