Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
12. 03. 2020, 16:06

V africkej Nigérii sa okrem islamu a kresťanstva darí aj judaizmu

V africkej Nigérii sa okrem islamu a kresťanstva darí aj judaizmu

Dvestomiliónová Nigéria s približne 46-percentnou populáciou kresťanov patrí medzi tie africké krajiny, kde sa kresťanstvu a islamu (okolo 54 percent populácie) aj vďaka narastajúcej populačnej krivke darí štatisticky veľmi dobre. Okrem týchto dvoch abrahámovských náboženstiev zaznamenal v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami nezvyčajný nárast aj počet tých domácich obyvateľov, ktorí sa hlásia k judaizmu. 

Poľnohospodárska inžinierka Hilary Anyanwu Okorie patrí k viac ako 30 000 Nigérijcom, pre ktorých sa pravda viery nachádza v Starom, a nie v Novom Zákone. Podobne ako takmer všetci z modernej generácie židov v Nigérii sa aj ona narodila ako kresťanka a k judaizmu sa rozhodla prestúpiť až v dospelosti. Tento spoločenský jav vyústil do stavby nových synagóg predovšetkým v hlavnom meste Abuja a v prístavnej metropole Lagos. Synagógy nie sú len priestorom pre židovskú liturgiu, ale aj centrami pre výučbu hebrejčiny a propagáciu židovskej kultúry.

Prevažná väčšina konvertitov k židovstvu pochádza z asi 35-miliónovej etnickej skupiny Igbo, ktorá má osobitné privilégiá a značnú autonómiu. Ešte v šesťdesiatych rokoch minulého storočia boli etnickí príslušníci Igbo v konflikte s nigérijskou vládou a armádou, pričom práve inklinovanie k judaizmu pomohlo k ukončeniu sporov s centrálnou vládou v Abuji. Židovské sviatky v Nigérii zatiaľ nie sú slávené ako oficiálne sviatky, ale, ako sa vyjadril Hagadol Efraim Uba, jeden z hlavných predstaviteľov židovstva v krajine, existuje nádej, že sa to čoskoro zmení.  

Na rozdiel od Židov z Etiópie, ktorí sú považovaní za potomkov z Danovho izraelského kmeňa, nie sú židovskí konvertiti z Nigérie Izraelom oficiálne uznaní. K Izraelom uznanej konverzii je potrebné prejsť procesom pod kontrolou príslušných rabínov, ktorý v prípade mužov môže trvať aj niekoľko rokov. Z pohľadu Izraela ide aj o preventívne opatrenie, ktoré má zabrániť zneužitiu tzv. Chok ha-švut zákona, ktorý od roku 1950 zaručuje každému človeku so židovskými koreňmi a členom jeho rodiny právo prísť do Izraela a získať tam občianstvo. Nigérijskí konvertiti na judaizmus, naopak, dúfajú, že im legislatíva židovského štátu vyjde časom v ústrety.

Foto: Preussische Allgemeine Zeitung

Odporúčame