Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
11. 03. 2020, 19:31

Situácia v Taliansku čoraz horšia, odvčera zomrelo ďalších 200 ľudí

Situácia v Taliansku čoraz horšia, odvčera zomrelo ďalších 200 ľudí

Z Talianska práve prišli nové znepokojujúce správy: počet mŕtvych, ktoré nakazil koronavírus, stúpol na 827, to je o 196 obetí viac, než uvádzala štatistika zo včerajšieho večera. O viac než 2300 vzrástol aj počet nakazených, dosiaľ tak bolo infikovaných zhruba 12500 Talianov, to sú však len dosiaľ evidované prípady. 

K dramatickým scénam dochádza najmä v Lombardsku, ktoré už v trendoch pripomína hrôzu z čínskej provincie Wuhan. Ako uvádza denník Corriere della Sera, v Lombardsku to mohlo byť v skutočnosti ešte horšie, lebo kým čínske úrady prijali tvrdé reštrikcie po siedmich dňoch od (deklarovaného) začiatku epidémie, v Lombardsku to trvalo až 16 dní. Súčasne platí, že ani na najpostihnutejšom severe Talianska nie je situácia rovnako zlá. Zatiaľ čo v Lombardsku v priebehu ôsmich dní stúpol počet nakazených osemnásobne, v Benátsku, ktoré bolo tiež ohniskom nákazy, vzrástol tento počet „iba“ trojnásobne.

Jedným z vysvetlení je, že úrady v Benátsku postupovali rýchlejšie v testovaní – hoci má tento región dvojnásobne menej obyvateľov, uskutočnili tu zhruba toľko testov ako v samotnom Lombardsku (približne 15-tisíc). Ale to ani to nemusí byť hlavný dôvod veľkých rozdielov. Je faktom, že v Benátsku boli ohniská nákazy menšie, bolo ľahšie uzavrieť jednu obec, vykonať tam epidemiologický výskum a izolovať nakazené osoby a ľudí, ktorí s nimi prišli do kontaktu. Naopak, v Lombardsku bolo ohnisko nákazy široké, dlhšie trvalo, kým úrady pochopili rozsah problému, medzičasom boli nemocnice preplnené.

Regionálna vláda v Lombardsku dnes listom požiadala centrálnu vládu v Ríme, aby vyhlásila v regióne „chiusura totale“, teda úplný zákaz aktivít, ktoré sú ešte napriek výnimočnému stavu dovolené. Mali by sa tak zatvoriť všetky obchody, bary aj reštaurácie (tie môžu byť zatiaľ otvorené do 18.00), takisto by sa mali ukončiť všetky komerčné aktivity, s výnimkou nevyhnutných služieb, lekární a predaja základných potravín.

To isté žiada aj benátsky guvernér Luca Zaia, ktorý na tlačovej konferencii naliehavo žiadal: „Dnes je celá hra v rukách obyvateľov Benátska. Chcem vidieť vyprázdnené ulice, zhasnuté svetlá barov, prázdne pláže, pusté námestia. Musíme sa správať nad rámec zákonov: nechoďte na večeru ku kamarátom, nestretávajte sa ako rodiny, nevychádzajte z domu. Každá rodinná bunka musí ostať izolovaná u seba doma.“ 

Odporúčame