Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
11. 03. 2020, 14:25

Ťažké rozhodovanie biskupov

Ťažké rozhodovanie biskupov

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara napísal osobný text, v ktorom opisuje ťažké rozhodovanie biskupov o neslávení bohoslužieb.

Opisuje dilemy a rozpaky, s ktorými sa na neho obracali kňazi, ktorí si napríklad kládli otázky, prečo nemôžu aspoň v nedeľu slúžiť sväté omše vo svojich farnostiach, keď nákupné centrá fungujú a športoviská sú otvorené, vlaky premávajú, fabriky pracujú a ani všetky školy sa ešte nezavreli.

Kramara píše, že ešte nikdy nevidel také ťažké rozhodovanie biskupov, ktorí sa pýtali, či svetské autority vôbec rozumejú, čo od nich žiadajú a aké to má dôsledky. Či chápu, že Eucharistia je centrom duchovného života Cirkvi.

„Napíšem to jasne. Nik nemal ,strach postaviť sa svetskej moci‘. Ani náhodou. Lenže o to vôbec nešlo. Všetci v miestnosti si pamätali časy, keď Cirkev čelila režimu. A neustúpila. Lenže tu je iná situácia. Nechcú nás zakázať. Naopak, prosia a vravia, že nemienia na Cirkev útočiť, ale boja sa o zdravie a životy ľudí, najmä seniorov, ktorých mávame plné kostoly. A v Taliansku už je zle. Ak to príde aj k nám... Čo teda? Odmietnuť? Čeliť sankciám zo strany štátu? Lenže o tie nešlo. Kľúčové pre rozhodnutie boli život a zdravie ľudí. Ak sa nákaza rozšíri, a budú mať na tom podiel aj bohoslužby, lebo sme neustúpili, hoci nás prosili, ponesieme vinu,“ píše vo svojom texte Kramara.

Celý text hovorcu KBS si môžete prečítať tu.

Na fotografii Martin Kramara, zdroj: TK KBS

Odporúčame