Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
11. 03. 2020, 10:23

Slovenská sci-fi poviedka predpovedala bohoslužby cez internet už pred 23 rokmi

Slovenská sci-fi poviedka predpovedala bohoslužby cez internet už pred 23 rokmi

Medzi slovenskými veriacimi v týchto dňoch rezonuje rozhodnutie Katolíckej i Evanjelickej cirkvi pozastaviť na dva týždne verejné bohoslužby, spolu s rozhodnutím Pravoslávnej cirkvi pokračovať v nich navzdory hrozbe nákazy koronavírusom. Okolo obidvoch postojov ešte vznikne veľa polemík.

Na druhej strane, tí veriaci, ktorí sú zvyknutí ísť v nedeľu do kostola, si nemusia hľadať úplne náhradný program. Napríklad v slovenských evanjelikálnych cirkvách viacero zborov ponúka už roky na svojich webových stránkach každú nedeľu živý prenos z bohoslužby pre veriacich, ktorí sú práve chorí či neprítomní z iných dôvodov. Alebo ponúkajú aspoň zvukový archív so záznamom kázní.

Technicky je predstaviteľná aj interaktívna spoločná pobožnosť vo forme videokonferencie, kde sa ľudia spoločne modlia a spievajú. Iste, takáto forma má svoje úskalia. Chlieb a víno (respektíve Eucharistiu) v rámci nedeľnej bohoslužby takýto audiovizuálny prenos nenahradí. A najmä najstarší veriaci sú často tí najmenej internetizovaní. Oni zrejme dajú prednosť televíznemu prenosu.

Internetový portál Vatican News priniesol správu, že vatikánske médiá teraz prenášajú ranné omše pápeža Františka. Dajú sa sledovať denne o 7. hodine.

Prenos z bohoslužby cez internet je len provizórne a nedokonalé riešenie. Rozhodne dlhodobo nenahradí živú blízkosť spoločenstva veriacich a ani by to nemal byť cieľ. No na dva týždne by to mohla byť alternatíva.

A ešte jedna zaujímavosť: V roku 1997 vyhral Cenu Gustáva Reussa, literárnu súťaž slovenskej science-fiction, autor Jozef Girovský s poviedkou Začiatočníci. Bol to taký cyberpunkový príbeh, odohrávajúci sa na slovenskej dedine v blízkej budúcnosti.

Jeden z najsilnejších obrazov v tej poviedke bola skupina babičiek, ktoré sa cez virtuálnu realitu pripájali na internet, aby sa mohli zúčastniť na omši vo Vatikáne. Dnes to už neznie ako veľké sci-fi, no pred 23 rokmi bol internet na Slovensku v plienkach a ten nápad bol vtipný. Vo forme ilustrácie Milana Dubnického sa nápad dostal aj na titulku knižného zborníka zo súťaže Krutohlav ’97 a dá sa vidieť TU.

Veriaci sledujú pápeža Františka na celoplošnej obrazovke počas nedeľnej modlitby Anjel Pána na Námestí sv. Petra vo Vatikáne 8. marca 2020. Ilustračné FOTO – TASR/AP

Odporúčame