Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
10. 03. 2020, 19:59

Poľskí biskupi vyzvali kňazov, aby slúžili viac omší

Poľskí biskupi vyzvali kňazov, aby slúžili viac omší

Nielen Konferencia biskupov Slovenska, ale aj Česká biskupská konference v utorok vydala stanovisko k slúženiu bohoslužieb počas šírenia koronavírusu.

Keďže v Českej republike nebol vydaný zákaz organizovania verejných podujatí, ale obmedzené boli len podujatia s účasťou presahujúcou sto ľudí, českí biskupi vyzvali kňazov, aby bohoslužby rozdelili tak, aby na žiadnej z nich nebolo viac ako sto veriacich.

„Veriaci môžu nedeľnú povinnosť svätej omše splniť aj sledovaním televízneho alebo rozhlasového prenosu či prenosu novými komunikačnými prostriedkami a sviatočným slávením Pánovho dňa,“ uviedli českí biskupi.

Poľská biskupská konferencia zasa vyzvala kňazov, aby slúžili viac omší a mohol sa tak na nich zúčastniť vždy len menší počet veriacich. Aj poľská vláda totiž v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu zakázala organizovanie hromadných podujatí.

„Tak ako nemocnice liečia choroby tela, tak by mala cirkev liečiť choroby duše. Preto je nepredstaviteľné, že sa nebudeme modliť v našich kostoloch,“ vyhlásil predseda Poľskej biskupskej konferencie arcibiskup Stanisław Gądecki (na obr.).

Na Slovensku plánuje v slúžení bohoslužieb – na rozdiel od katolíckej a evanjelickej cirkvi – pokračovať pravoslávna cirkev.

Foto – ekai.pl

Odporúčame