Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
10. 03. 2020, 13:28

Keď sa kresťanská novinárka rozpráva s komikom-ateistom

Keď sa kresťanská novinárka rozpráva s komikom-ateistom

Naša bývalá kolegyňa Zuzana Hanusová, ktorá pracuje pre kresťanský portál Nové mesto, urobila silný rozhovor s komikom a bývalým novinárom Tomášom Hudákom.

Zuzana v úvode priznáva, že nebol jednoduchý pre ňu ani pre jej respondenta. S Tomášom sa pozná z Hnutia fokoláre, v ktorom sa angažoval od štúdia na košickom cirkevnom gymnáziu. Pred niekoľkými rokmi sa však jeho cesta začala uberať iným smerom, sám seba dnes považuje za ateistu. A práve o tom je veľká časť ich spoločného zhovárania sa.

„U mňa nenastal jeden konkrétny moment, že odteraz neverím v Boha. Išlo o postupné uvedomovanie si toho, že to prestáva v mojom živote hrať rozhodujúcu rolu pre moje konanie, pre moje činy a rozhodnutia,“ hovorí Tomáš, ktorý v rozhovore uvažuje aj nad svojou výchovou v tradičnej katolíckej rodine: „Niežeby som sa cítil oklamaný, ale mal som pocit, že som nedostal vo svojom živote na výber, ale dostal som všetko tak, že takto to je a hotovo. Toto je podľa mňa veľká chyba výchovy detí vo viere, že v istom momente sa s nimi nediskutuje aj o iných názoroch.“

Tomáš hovorí aj o tom, ako ho ovplyvnilo štúdium na VŠMU, jeho manželka, ktorá má židovský pôvod, či podpísanie petície Novinári za život.

Medzi najsilnejšie časti rozhovoru patrí rozprávanie o tom, ako prehodnotenie životných postojov prijala jeho rodina a priatelia: „Rozumiem svojim kresťanským kamarátom, že je pre nich ťažké vnímať moju cestu. Oni to naozaj myslia v dobrom, pozerajú sa na mňa náboženským pohľadom, že moja duša je nesmrteľná, preto im rozumiem, že ma chcú zachrániť pre večný život. Prekáža mi však, že si nedokážu pripustiť, že pre mňa to už nie je dôležité. Mnoho vzťahov sa preto aj prerušilo, čo ma veľmi mrzí.“

Aj keď – ako už naznačila predchádzajúca citácia – mnoho veriacich čitateľov bude s Tomášovými názormi a jeho osobnou premenou prudko nesúhlasiť, je dobré, že tento rozhovor vznikol a ponúkol tak sondu do mysle a srdca človeka, akých je vôkol nás nemálo. O mnohých to možno ani netušíme, pravidelne ich stretáme na nedeľných bohoslužbách, aj keď vnútorne sa už s týmto prostredím rozišli.

Posudzovať či priamo ich odsudzovať by však znamenalo konať v príkrom rozpore s tým, čo opakovane zaznieva zo stránok evanjelia.

Foto – nm.sk/Július Kotus

Odporúčame