Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
07. 03. 2020, 21:20

Prečo tento silný zážitok?

Prečo tento silný zážitok?

Evanjelium druhej pôstnej nedele (8. 3. 2020) je o Ježišovom premenení na hore. K tejto udalosti Ježiš vzal iba troch apoštolov Petra, Jakuba a Jána, ktorí videli pri Ježišovi stáť dvoch mužov, ktorých evanjelista identifikoval ako Mojžiša a Eliáša (Mt 17,1-9). Prečo tento silný zážitok?

(1) Pamätám si, že v roku 2004 bol uvedený film Mela Gibsona „Umučenie Krista“. Bol som ho pozrieť spolu s mnohými veriacimi svojej vtedajšej farnosti. Myslel som si, že po filme vznikne nejaká diskusia. Vo filme sme videli veľa násilia, krvi, nespravodlivosti, ukrutnosti. Z kina sme všetci vyšli zamyslení a nijaká diskusia sa nekonala. Každý to v sebe potreboval spracovať sám vrátane mňa. Bola to silná káva.

(2) Ježišovo premenenie na hore má pripraviť učeníkov na udalosti vykúpenia, ktoré bude realizovať utrpením a smrťou na kríži. Týmto udalostiam predchádza silný zážitok Ježišovho premenenia na hore. Učeníci si mali na tento zážitok spomenúť, keď on bude visieť na kríži. No, aspoň Ján stál pod Kristovým krížom. Ostatní si tento zážitok pripomenuli azda neskôr...

(3) Vo Svätom písme naozaj nachádzame príklady, keď utrpeniu a smrti Ježišových nasledovníkov predchádza nejaký silný mystický zážitok. Keď kameňovali Štefana diakona, skôr ako zomrel, uvidel „otvorené nebo a po pravici Boha stáť Syna človeka“ (Sk 7,55). Alebo obrátenie Šavla pred Damaskom, ktoré pre neho značilo obrátenie životnej cesty o 180 stupňov (Sk 9,1-9) a znamenalo, že to bude ťažká životná cesta i smrť, musel Pavol najprv spracovať sám v sebe. Podobne to možno badať v živote sv. Františka Assiského alebo iných.

Veľká noc sa blíži. Pripomíname si Ježišovo premenenie na hore, aby sme v tomto mystickom zážitku vedeli správne prijať aj spôsob, akým nás Ježiš vykúpil: jeho utrpenie, smrť na kríži i jeho zmŕtvychvstanie.

Požehnanú druhú pôstnu nedeľu prajem všetkým.

 

Foto: mojakomunita.sk

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.