Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. 03. 2020, 10:40

Kto je nový ukrajinský premiér?

Kto je nový ukrajinský premiér?

Ukrajina má odvčera nového premiéra. Oleksija Hončaruka na tomto poste vystriedal Denys Šmyhaľ. Hončarukov odchod bol na spadnutie už dlhší čas, odkedy sa objavila nahrávka, na ktorej kritizoval ekonomickú kompetentnosť prezidenta Zelenského.

Kto je teda nový ukrajinský premiér? Štyridsaťpäťročný Šmyhaľ, rodák z Ľvova, je v top politike len krátko. V Hončarukovej vláde sedel presne mesiac, od 4. februára, a zastával tam post agendou zodpovedajúci ministerstvu regionálneho rozvoja. Predtým šéfoval tepelnej elektrárni Burštyn a v roku 2019 ho prezident Zelenský vymenoval za gubernátora Ivano-Frankovskej oblasti na západe Ukrajiny.

V súvislosti s jeho menom sa však v ukrajinských médiách skloňuje najmä meno oligarchu Rinata Achmetova, ku ktorému má nový premiér blízky vzťah. „Myslím si, že Šmyhaľovo menovanie naznačuje preorientovanie sa na iných oligarchov, pretože bol s najväčšou pravdepodobnosťou odporúčaný Achmetovom. Teraz nám môžu hovoriť, že nový premiér je dobrým manažérom, pracoval v biznise aj vo vládnych inštitúciách, ale jeho biografia dosvedčuje, že je predstaviteľom konkrétneho oligarchu,“ tvrdí politológ Taras Čornovil.

Achmetov môže byť pre prezidenta Zelenského zaujímavý s viacerých dôvodov. Drží v rukách obrovské množstvo podnikov, ktoré prispievajú do rozpočtu. Zároveň môže byť užitočný pri riešení situácie v Donbase. Achmetov je považovaný za jedinú postavu svojho rangu, ktorá nemá spojenia s militantmi, ale zároveň má v tomto regióne stále autoritu. Ak by v Donbase došlo k regionálnym voľbám, tak ako ich predpokladajú Minské dohody, mohol by významne pomôcť dostať Zelenského stranu Sluha národa do miestnej samosprávy.

Zaujímavú analýzu zmien v ukrajinskej vláde si môžete v ruštine prečítať v texte časopisu Focus.

Foto: TASR/ AP – Efrem Lukatsky

Odporúčame