Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
24. 02. 2020, 20:55

Prostredník označil politikov KÚ za fundamentalistov, zastal sa ich Michalčík z KDH

Prostredník označil politikov KÚ za fundamentalistov, zastal sa ich Michalčík z KDH

Ondrej Prostredník, kandidát na poslanca PS/Spolu, na facebooku označil politikov Kresťanskej únie za fundamentalistov. Vyčíta im, že sú „posadnutí presvedčením, že interrupcie treba zakázať za každú cenu alebo aspoň sprísniť, že ľudia s menšinovou sexuálnou orientáciou nesmú mať právo na rodinný a súkromný život“ alebo že sú „svorne paralyzovaní strašiakom dženderizmu“ a „fantazírujú o zle z Istanbulu“.

Hnutiu OĽaNO vytkol, že sa stalo „výťahom k moci pre takých kresťanov, ktorí pre svoje fundamentalistické názory zrádzajú hlavný prúd európskej kresťanskej politiky hlásajúcej toleranciu a rešpekt k ľudským právam“.

Podľa Prostredníka „príčetná moderná kresťanská politika, o akú sa dnes usiluje aj KDH, si za predlohu zákonov nemôže brať ustanovenia cirkevného katechizmu o sexuálnej morálke“.

K jeho vyhláseniu sa na sociálnej sieti prihlásili napríklad Magda Vašáryová či skupina – takzvaní Progresívni veriaci.

Voči Prostredníkovmu vyjadreniu a jeho rozlíšeniu medzi KÚ a KDH sa, naopak, ohradil kandidát hnutia Marek Michalčík, podľa ktorého je rozdelenie kresťanov v politike založené skôr „na ľudskom faktore“, ale v princípoch sa zhodujú.

„Zachytil som blog pána Prostredníka, ktorý sa snaží vytvárať dojem o tom, že kandidáti KÚ sú v hodnotových otázkach odlišní od tých v KDH. Nesúhlasím s takýmto videním. Osobne sa s takmer všetkými kandidátmi za konkurenčnú KÚ poznám a viem, že nejde o žiadnych kresťanských extrémistov, ale o ľudí, ktorí sa snažia žiť svoju vieru opravdivo a vnášať ju do politiky inteligentným a demokratickým spôsobom. O to isté sa snažíme vo svojich životoch a práci aj my, čo sme na kandidátke KDH. Ich a náš hodnotový svet je totožný alebo veľmi blízky. Čo, bohužiaľ, nie je možné povedať o niektorých iných kandidátoch z iných strán.“

Reprofoto: facebook.com (Ondrej Prostredník)

Odporúčame