Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
29. 01. 2016, 15:46

Ruhani vs IT a FR

Ruhani vs IT a FR

Kým Taliani počas návštevy iránskeho prezidenta Hassana Rúháního zahaľovali nahé sochy, vo Francúzsku došlo k zrušeniu plánovaného obeda, lebo francúzski hostitelia odmietli z chodov odstrániť víno a bravčové mäso. Francúzi argumentovali, že odstránenie by „porušovalo republikánske hodnoty, ktoré ich krajina vyznáva“, teda „sekulárny charakter“ štátu.

Taliansky aj francúzsky prípad sa skončili opačne, no podľa mňa obe krajiny urobili chybu. Keď Taliani pred Rúháním zahalili sochy, bol to prejav hlúpej poddajnosti. Alebo aj škandál, ak sa taká krajina ako Taliansko hanbí za svoje umenie. Defacto svojím krokom povedalo, že umenie nepovažuje za súčasť svojho charakteru a pred „mocným“ predstaviteľom inej kultúry ho nemá problém odstrániť.

Francúzi však chceli Rúhánímu osobne nanútiť niečo, čo nie je súčasťou verejného priestoru a je voliteľné v tom súkromnom. Ak si do domu pozvete návštevu, nebudete jej nanucovať jedlo, ktoré jej nechutí, škodí jej zdraviu alebo má k nemu iné vážne výhrady. Iba čo sa prejavíte ako arogantný hostiteľ. Irán je drastická islamská krajina a Rúháního mi nie je ľúto. Ale francúzsky „štátny sekularizmus“ máva smutné netolerantné podoby.

Odporúčame