Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
01. 01. 2020, 13:28

Ako sa robí teológia

Ako sa robí teológia

Na Nový rok (1. 1. 2020) je slávnosť Bohorodičky Panny Márie. Číta sa úryvok Lukášovho evanjelia (Lk 2,16-21) o Ježišovom narodení a o tom, že „Mária si všetky slová (o Ježišovi) uchovávala vo svojom srdci a premýšľala o nich“.

(1) Musíme trochu do histórie. Veríme, že Ježiš Kristus je pravý Boh i pravý človek. Je to jedna osoba, ale dve prirodzenosti. Koncil v Efeze v roku 431 potvrdil učenie, že Mária porodila Ježiša ako osobu (nie iba jej ľudskú prirodzenosť), a teda jej prináleží pomenovanie „Bohorodička“. Toto učenie sa zrodilo v ostrom a dramatickom spore medzi biskupmi sv. Cyrilom z Alexandrie a Nestoriom z Carihradu (Špirko, I., s. 125). Spory nás netešia, ale je možné sa im vyhnúť? Treba nepravdám ustúpiť? Ako by vyzeralo učenie o Márii dnes, ak by bol Cyril z Alexandrie ustúpil? Iste, treba brať do úvahy aj Božie pôsobenie.

(2) A ako sa robí teológia? „Mária si slová o Ježišovi uchovávala vo svojom srdci a premýšľala o nich“ (Lk 2,19). Robiť presne tak ako Mária: počúvať Ježišove slová, uveriť v Ježiša i jeho slovám a činom, uchovávať ich v srdci a premýšľať o nich! Skutočný teológ verí v Krista, je veriacim človekom. Ale i premýšľajúcim človekom. Preto chcem povzbudiť veriacich, aby sa neuspokojili so svojím náboženským poznaním, ktoré „zastalo“ na úrovni dietok pripravujúcich sa na prvé sv. prijímanie, a aby si nikdy nepovedali, že im to stačí.

(3) Iní považujú Máriu za vzor modlitby, lebo uchovávať a uvažovať v srdci o Ježišovi podľa nich zodpovedá modlitbe. S tým možno iba súhlasiť. Preto niektorí tvrdia, že skutočná teológia sa robí na kolenách, že je teda modlitbou. Nie až tak dávno ma moji študenti charakterizovali mojimi slovami (zrejme im utkveli v pamäti a považujú ich za charakteristickú črtu mojej osoby): „Tá teológia ma ešte stále baví.“ Dlho som uvažoval o týchto slovách. A cítim sa týmito ich slovami poctený. Ďakujem.

Teda ako sa robí teológia? Zápasom o pravdu, zápasom o kvalitnejšie poznanie, prijímanie právd viery a úsilím o modlitbu. 

V novom roku 2020 prajem vám všetkým Božie požehnanie. 

 

Foto: lemondedesreligions.fr

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.