Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
25. 11. 2019, 10:39

Boris Johnson Nepopulista

Boris Johnson Nepopulista

Obidve hlavné britské strany predstavili svoje programy, labouristi sľubujú masívne balíčky na podporu každej voličskej skupiny, ktorú sa snažia osloviť vo voľbám, konzervatívci sa držia pri zemi.

Pár príkladov: Tam, kde Corbyn navrhuje navýšenie o 83 miliárd libier na sociálne služby, dôchodcov, študentov a zdravotníctvo do roku 2023, Johnson navrhuje navýšenie o 3 miliardy libier. Tam, kde Corbyn navrhuje 80 miliárd libier navyše na dôchodky žien narodených v 50. rokoch, na znárodňovanie, dotácie na bývanie a zelené politiky, Johnson navrhuje plus 8 miliárd na dotácie. Témami konzervatívcov je aj zdravotníctvo, najmä viac sestričiek, aj viac policajtov v uliciach a žiadne zvyšovanie daní. Johnson sa zrejme pripravuje aj na recesiu, keďže desiatky miliárd libier ponecháva bokom, ako prípadnú zásobu na investície. (Porovnanie tu.) Svoj prejav zakončil výzvou, že urobí všetko preto, aby bola Británia karbónovo neutrálna do roku 2050 a Corbyn-neutrálna do Vianoc.

Po tom, čo Johnson odmietol hodenú rukavicu od Corbyna a nevedie s ním súťaž v obrovských sľuboch a uplácaní voličov, sa na stránkach konzervatívnych médií vedie diskusia, či je to chyba alebo naopak strategická výhoda. Rozhodnú to až voľby o zhruba tri týždne - 12. decembra.

Zaujímavý je aj vývoj v prieskumoch. Konzervatívci vedú o 12 percent, majú niečo cez 40 percentuálnu podporu, Labour zaostáva o 12 percentuálnych bodov a majú asi 30 percentnú podporu, LibDem posilnili o jeden percentuálny bod na 16 percent. Po tom, čo Brexit party oznámila, že nepostaví svojich kandidátov v 317 obvodoch, kde vyhrali konzervatívci, sa jej podpora znížila na asi 3 percentá.

V Škótsku evidentne posilnia nacionalisti, ich podpora je zhruba na úrovni 40 percent, posilnia aj na úkor konzervatívcov, ktorí stále zostávajú druhou stranou, ale najmä Labour - tí de facto prestávajú v Škótsku existovať. Je možné, že Labour nebude mať zo Škótska ani jedného zvoleného poslanca.

Hlavnou témou kampane je samozrejme brexit, James Forsyth v Spectatori píše, že tábor za zotrvanie v EÚ má momentálne väčšinu v pomere 45:41, keby sa teda dokázali rýchlo zjednotiť a vytvoriť jeden voličský blok, mohli by voľby zdramatizovať. Lenže to sa zatiaľ nedeje, ani Corbyn neurobil z volieb opakované referendum, to naopak sľubuje, ak vyhrá, pričom pridáva, že on sám bude vystupovať v prípadnej kampani neutrálne.

Johnsonovi naopak praje vývoj v EÚ, z Paríža napríklad zaznelo, že s Britániou by mala mať EÚ "jedinečnú dohodu o voľnom obchode," pritom ako podmienky francúzsky minister Lemoyne uviedol niečo, čo dnes Londýn spĺňa.

Boris Johnson má teda zatiaľ navrch, neohrozuje ho Faragova strana, nevytvoril sa proti nemu zatiaľ jednotný pro-EÚ blok, ale do volieb zostávajú tri najťažšie týždne. Časť médií sa mu snaží preto poškodiť aspoň osobne, a nad rámec bežného priestoru venujú priestor jeho vyzývateľovi v obvode, kde Johnson usiluje o znovuzvolenie. Keďže v tomto obvode žije 30 percent voličov s pôvodom z cudziny, môže to mať Johnson sťažené, zatiaľ však vedie.

Foto: TASR/AP

Odporúčame