Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
22. 01. 2016, 10:13

Donald Trump

Donald Trump

Ešte pred pár mesiacmi sa zdalo, že o takomto čase už bublina Donalda Trumpa definitívne spľasne a v republikánskych primárkach sa bude rozhodovať medzi umiernenejším kandidátom (ako Marco Rubio, Chris Christie či Jeb Bush) a vyhranenejším konzervatívcom (ako napríklad Ted Cruz). A víťaz tohto duelu sa postaví proti pravdepodobnej víťazke demokratických primárok Hillary Clinton.

 

Lenže deje sa opak, Donald Trump ako republikánsky enfant terrible nielenže naďalej vedie v prieskumoch, ale získava podporu už aj medzi republikánskym establišmentom. Ako píše The Washington Post, za Trumpa sa v posledných dňoch nevyslovila len Sarah Palin (niekdajšia kandidátka na viceprezidentku), ale aj Rudolph Giuliani (dnes už bývalý legendárny starosta New Yorku) či Robert Dole (kedysi prezidentský kandidát republikánov).

 

Samozrejme, nemalá časť republikánskej elity ostáva naďalej zdesená, že by ich v amerických prezidentských voľbách mala reprezentovať americká verzia Silvia Berlusconiho – ale triumf bezuzdného populistu Trumpa bude aj odplatou za to, že sa republikáni v posledných rokoch najmä v ekonomickom programe veľmi ideologizovali smerom doprava, čím sa odpútali od priemerne zarábajúcej vrstvy Američanov. 

Odporúčame

Pellegrini otvoril sériu osláv 75. výročia SNP

Pellegrini otvoril sériu osláv 75. výročia SNP

Je dôležité, aby odkaz Slovenského národného povstania (SNP) išiel z generácie na generáciu. Uviedol to v sobotu premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) na 44. ročníku Pochodu vďaky SNP Cigeľ- Handlová v Cigli v okrese Prievidza.