Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
13. 05. 2019, 15:24

Európska ľavica stále žije

Európska ľavica stále žije

Ľavicový taliansky týždenník L'Espresso píše o stave európskej ľavice pred eurovoľbami a po dlhom čase neponúka depresívne čítanie.

L'Espresso síce priznáva, že socialisti v porovnaní s rokom 2014 utrpia straty, no čitateľom pripomína, že to nie je historická nevyhnutnosť – ľavica pohorí v troch veľkých štátoch, v Nemecku, Francúzsku a Taliansku pre vlastné zlyhania, „dýchavyčný beh do stredu, v ktorom sa chceli zmieriť s trhmi, finančnými elitami, strednou triedou“.

Ľavicový týždenník však vidí na horizonte záblesk nádeje – novým šampiónom je španielsky socialista Pedro Sanchéz, „čerstvý triumfátor“ španielskych parlamentných volieb, ktorého strana zrejme o dva týždne posilní pozície aj v europarlamente. Ako vysvetľuje L'Espresso, španielsky príbeh je iný, tamojší socialisti vyhrávajú preto, že sa stali jasnou a vyhranenou alternatívou voči pravici.

Týždenník ponúka aj ďalšie optimistické príklady pre súčasnú ľavicu: v Portugalsku sa darí Antoniovi Costovi, ktorý vládne v Lisabone už štyri roky, ešte pred rokmi chorá krajina má dnes nízky deficit aj nezamestnanosť, rastie HDP, Costa dokázal spojiť revíziu verejných výdavkov s budovaním štátu blahobytu.

Šampiónom novej ľavice je pre L'Espresso aj grécky premiér Alexis Tsipras, ktorý politicky prežil drakonické úsporné opatrenia, vyhol sa „slávnemu paradoxu, podľa ktorého sa operácia podarila, pacient je mŕtvy“, naopak, Atény žijú, dokonca predčasne splatia MMF 3,7 miliárd eur.

Ďalej je tu sever Európy, kde si udržali v posledných voľbách svoje pozície švédski aj fínski socialisti, ich výsledky síce nie sú žiadnym triumfom, ale zastavením neblahého trendu a „signálom nového prebudenia“.

L'Espresso našlo svetlo aj v strednej Európe, a to rovno na Slovensku – víťazstvo Zuzany Čaputovej, presvedčenej Európanky a advokátky, ktorá sa angažovala v oblasti životného prostredia. Taliansky týždenník dodáva, že Čaputovej triumf nevychádza z dualizmu ľavice a pravice, ale je prísľubom nádeje v regióne, v ktorom dominujú „xenofóbne strany“ (Orbán, Kaczynski).

Analýza týždenníka L'Espresso je však príliš schematická, takže sa miestami zráža s realitou: sociálni demokrati v Nemecku, Francúzsku a Taliansku sa pripravili o masy voličov, lebo vykročili príliš do stredu, problémom je, že svoje pôvodné radikálne ľavicové ideály zradil aj Tsipras. Napokon, do stredu vykročil aj portugalský socialista Costa, ktorý v uplynulých rokoch prijímal tvrdé opatrenia a popritom vlastnou politickou šikovnosťou krotil radikálnu ľavicu, o ktorú sa opiera v parlamente.

Dôvody úspechov a pádov jednotlivých strán (pozri dlhodobo superúspešný Smer) sú často príliš špecifické, než aby sa dali natesnať do jednej celoeurópskej mustry.

Ďakujeme, že čítate Postoj. Píšeme vďaka darom od našich čítateľov, ľudí ako ste vy. Podporte nás, prosíme.

Na snímke španielski socialisti Pedra Sanchéza, ktorí zvíťazili v predčasných parlamentných voľbách, foto TASR/AP

Odporúčame

V Tatrách začalo neformálne ministerské stretnutie OBSE

V Tatrách začalo neformálne ministerské stretnutie OBSE

Úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu Európe (OBSE) Miroslav Lajčák otvoril v pondelok podvečer neformálnou večerou na Štrbskom Plese stretnutie viac ako 20 ministrov zahraničných vecí a 11 štátnych tajomníkov účastníckych krajín OBSE.

Slovensko podporí vstup Chorvátov do eurozóny

Slovensko podporí vstup Chorvátov do eurozóny

Bulharsko, Rumunsko a najnovšie aj Chorvátsko, majú v pláne v najbližších rokoch prijať spoločnú európsku menu euro. Slovensko ich bude v týchto snahách podporovať. Uviedol v pondelok v Bruseli minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).