Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
09. 05. 2019, 16:35

Ale čo ak Kiska ponorí KDH aj Most?

Ale čo ak Kiska ponorí KDH aj Most?

Posilňovanie ĽSNS, ktorá v poslednom prieskume vyskočila na druhé miesto s takmer 14 percentami, spustilo kolotoč dramatických reakcií aj úvah, čo to pre krajinu znamená. Je fajn, že sa debata nezúžila na hysterické výlevy, kolega z Denníka N Konštantín Čikovský vo včerajšom Newsfiltri dokonca optimisticky píše, že v skutočnosti „opozícia Fica, Danka a Kotlebu silnie, nie slabne“.

Pod touto opozíciou voči Smeru-SNS-ĽSNS myslí Čikovský proeurópsky blok strán PS/Spolu, SaS, KDH vrátane koaličného Mosta-Híd. Náskok tohto bloku totiž oproti minulému roku narástol, aktuálne má oproti trojici Fico-Danko-Kotleba náskok siedmich percent.

Čikovský si myslí, že ak pomery medzi týmito dvomi tábormi výrazne nezmení ani Kiskova nová strana, „o povahe slovenskej demokracie po roku 2020 rozhodnú percentá popularity Borisa Kollára a to, či sa Béla Bugár dostane do parlamentu“.

Problém tejto úvahy je, že neráta s možnými efektmi, ktoré vyvolá nástup Kiskovej strany. Samozrejme, podľa optimistického scenára by to mohlo vyzerať tak, že Kiska síce zoberie každému trochu, k tomu osloví časť nerozhodnutých voličov či nevoličov, takže blok proti Smeru, SNS a Kotlebovi bude síce rozdrobený, ale schopný prevziať po roku 2020 moc (s Kollárom či bez Kollára).

Je pravdou, že nárast PS/Spolu nešiel zďaleka len na úkor ostatných strán opozície, pri Kiskovi to však už nemusí takto fungovať. Na základe prieskumov, ktoré merali potenciál Kiskovej strany a najmä jej prieniky do voličských táborov jednotlivých strán, si možno predstaviť aj nasledujúci scenár – Kiska neuberie žiadne hlasy Smeru, SNS, ĽSNS ani Kollárovi, získa len málo nerozhodnutých, zato bude úspešne loviť vo vodách PS/Spolu, SaS, OĽaNO, Mosta aj KDH. Je vcelku reálne, že Kiska tak potopí Bugára pod päťpercentnú hladinu, lenže tejto hrozbe čelí akútne aj Hlinovo KDH. 

Podľa prieskumov je Kiska medzi voličmi kresťanských demokratov populárnejší než Hlina, a keďže nová centristická strana má mať aj svoje kresťanské tváre (najčastejšie sa skloňuje meno Veroniky Remišovej), pre KDH je Kiska nebezpečnejší než projekt Kresťanskej únie.

Nehovoriac o tom, že z novej strany je veľmi nervózny Igor Matovič, lebo aj on na základe prieskumov vie, koľko hlasov mu môže odčerpať prezidentská strana, najmä ak mu z OĽaNO odíde Remišová plus ďalší. 

Ak teda Kiskova strana ponorí Most aj KDH – čo vôbec nie je uletená prognóza – a v pásme ohrozenia sa ocitne aj Matovič, akú silu bude mať takzvaný proeurópsky, demokratický tábor?

Samozrejme, do leta budeme tápať v hmle, ale pri silnej ĽSNS a hroziacom vstupe Harabina do straníckej politiky môže byť všetko o dosť komplikovanejšie, než si dnes vieme či chceme predstaviť.

 FOTO TASR Michal Svítok 

Odporúčame