Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. 03. 2019, 10:47

Keď dane chce znižovať Andrej Danko

Keď dane chce znižovať Andrej Danko

Šéf národniarov chce znížiť daň pre firmy na 15 percent, znížiť DPH na potraviny a printové médiá na 10 percent a zrušiť koncesionárske poplatky pre seniorov. Znamená to, že sa SNS konečne začína správať ako pravicová strana? Alebo chce len napraviť pre ňu nepríjemné dosahy debaty o zvyšovaní cien potravín v dôsledku odvodu pre reťazce, ktorý minulý rok presadil Andrej Danko?

Predseda opozičnej SaS Richard Sulík sa už ku všetkým trom opatreniam prihlásil predvčerom. Jeho strana ich podporí v parlamente, ak sa doň dostanú, aj keď predák liberálov sa začudoval nad výberovosťou daných opatrení. – Prečo rušiť koncesionárske poplatky len seniorom? A prečo dane znižovať len firmám, a nie aj fyzickým osobám?

No dnes prišlo schladenie z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá má strážiť, aby verejné príjmy a výdavky boli pokiaľ možno v rovnováhe. Jej predseda Ivan Šramko sa k návrhom SNS vyjadril na facebooku.

Šramko upozornil, že vláda chcela mať rozpočet v roku 2020 v miernom prebytku 103 miliónov eur (to je symbolická 0,1 percenta HDP), no Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v ňom v decembri identifikovala riziká za takmer 700 miliónov eur. Inak povedané, rozpočet by mohol byť napriek zámerom vlády v takmer 600-miliónovom schodku, čo je 0,6 percenta HDP. A to bez započítania daňových návrhov SNS!

Nižšia daň z príjmu právnických osôb a nižšia daň z pridanej hodnoty by podľa odhadov Rady spôsobili výpadok asi 1,35-miliardy eur. Deficit rozpočtu by tak v roku 2020 predstavoval skoro 2 percentá HDP a dlh ako taký by sa zvýšil zo 47,2 na 48,5 percenta HDP (čo je v sankčnom pásme dlhovej brzdy).

Čo sa dá k vyjadreniu RRZ dodať?

SNS ani iné politické strany netreba odrádzať od znižovaní daní kedykoľvek a kdekoľvek. Ani keď zaváňajú predvolebnou účelovosťou. No ich návrhy nižších daní by mali byť sprevádzané jasným posolstvom, kde chcú škrtať vo verejných výdavkoch. Aby v rozpočte nevznikal deficit, ktorý by sa v podobe dlhu stal záťažou pre ďalšie generácie.

A to aj napriek tomu, že nižšie dane môžu v strednodobom horizonte viesť k vyšším daňovým príjmom vlády v dôsledku napríklad väčšej ochoty priznávať príjmy pri nižšej sadzbe (známy efekt Lafferovej krivky).

Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko. FOTO TASR – Dano Veselský​

Odporúčame