Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
02. 03. 2019, 16:45

Pokrytectvo a chaos v dnešnom svete

Pokrytectvo a chaos v dnešnom svete

V evanjeliu 8. nedele v cezročnom období (3. 3. 2019) Ježiš nastoľuje tri situácie, na ktoré si ako kresťania máme dať pozor (Lk 6,39-45).

(1) „Môže slepý viesť slepého? Nepadnú obaja do jamy?“ (Lk 6,39). Ježiš to sám vykladá, že „žiak nie je nad učiteľa“: ak sme ešte v „učňovských rokoch“, nemôžeme sa vyvyšovať nad tých, ktorí viac vedia a viac skúsili (Mickiewicz, 31). Ale Ježiš to vykladá ešte inak, keď „vodcov národa“ – farizejov, nazýva slepcami (porov. Mt 23,4). Východiskom je osoba Krista: všetci, vodcovia i poddaní, žiaci i učitelia, sa musia učiť od Neho. Kam dôjdeme, ak nebudeme nasledovať Krista?

(2) „Prečo vyberáš smietku z oka svojho brata a z tvojho oka ti trčí brvno?“ (Lk 6,41). Áno, je to pokrytectvo. Kedysi sa ľudia usilovali robiť lepšími, než v skutočnosti boli. Dnes tu máme nové formy pokrytectva.

Dnes sa takmer nikto neusiluje byť lepším, ale tvrdíme, že je to normálne, že všetci sú takými. Dnes je móda vystavovať hriechy na obdiv... Toto je dnes to obludné pokrytectvo (Cantalamessa, 199).

(3) „Strom možno poznať po ovocí“ (Lk 6,44). V prírode to platí, človek však má neuveriteľnú schopnosť vymýšľať a prekrúcať: na kmeni jablone človek dokáže nechať vyrásť hruškám i slivkám zároveň. Dnes je už aj „príroda“ v nejakom chaotickom stave. Jediným pevným bodom je už iba Pán Boh! A Pána Boha možno skutočne poznať po ovocí: z chaosu robí poriadok. Tak píše Kniha Stvorenia!

Požehnanú nedeľu a úspešný začiatok pôstneho obdobia prajem všetkým.

Ján Duda

 

Na obrázku hrušky a jablká rastúce na jednom strome. Ilustračné foto: www.noviny.sk

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.