Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
06. 02. 2019, 11:05

Čo ukázala rozprava o potratoch (+ čo žiada Trump)

Čo ukázala rozprava o potratoch (+ čo žiada Trump)

V parlamente sa dnes skončilo rokovanie o obmedzení potratov, išlo o prerokovávanie dvoch bodov programu naraz – novely, ktorú predložil poslanec Vašečka (na obr.) a poslanci Kotlebovej strany, predkladatelia na záver požiadali, aby sa o ich novelách hlasovalo v piatok po 11. hodine.

Rozprave dominovali poslanci ĽSNS, obľúbili si najmä porovnania ochrany nenarodeného života s vyššie garantovanou ochranou zvierat, porovnávali rôzne počty obetí, hlasovanie opakovane nazývali hlasovaním o holokauste súčasnosti. V záverečnom vystúpení poslanec Kotleba povedal, že ak by malo byť prekážkou, že novelu predkladajú oni, môže ju stiahnuť, aby sa hlasovalo iba o Vašečkovom zákone. Išlo o zbytočné vyhlásenie, keďže o Vašečkovom zákone sa bude hlasovať tak či tak. Napriek tomu bude zaujímavé porovnať, ako dopadnú dve hlasovania o dvoch podobných zákonoch.

Poslanec Vašečka v záverečnom vystúpení trochu paradoxne predniesol rovnakú ponuku ako Kotleba, že môže zákon stiahnuť, ak by to malo znamenať vyššiu podporu pre tému. Predniesol tiež požiadavky z petície na podporu jeho zákona, ktorú za krátky čas podpísalo vyše 13-tisíc ľudí.

Do rozpravy a diskusie sa zapojilo aj niekoľko vládnych poslancov (Podmanický, Kéry zo Smeru či Smolíková z SNS) aj opozície (napríklad Krajči z OĽaNO), ktorí zákony tiež podporili. Zatiaľ čo kotlebovci sa vo vystúpeniach vymedzovali viac voči liberalizmu, poslanci ostatných strán viac zdôrazňovali svoju náboženskú vieru. Poslanci Podmanický a Smolíková avizovali záujem predložiť ďalší návrh zákona, ktorý by obsahoval návrhy, ktoré by mali šancu prejsť naprieč spektrom. Súčasťou pracovnej skupiny sú aj viacerí poslanci opozície.

Vo štvrtok o 13. hodine sa pred budovou parlamentu uskutoční podporné zhromaždenie za schválenie Vašečkovho zákona.

A ešte jedna poznámka k téme spoza hraníc:

Americký prezident Trump včera v prejave o stave Únie na pôde Kongresu reagoval na legalizáciu potratov až do momentu narodenia v štátoch New York a Virginia. Trump vyzval Kongres, aby takéto potraty zákonom zakázal. Pro-life téme venoval dlhší priestor a oznámil tiež, že po prvýkrát v dejinách USA bude zavedená platená materská dovolenka.

Foto: Marko Erd/TASR

Odporúčame