Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
29. 12. 2015, 12:03

ISIS v Iraku prehráva

ISIS v Iraku prehráva

ISIS prišiel za posledný rok o 40 percent svojho územia v Iraku, naposledy o mesto Ramádí (na obr.) v centrálnom Iraku. Donedávna asi polmiliónové mesto so strategickou polohou, dôležité sídlo sunitských Arabov. O jeho dobytí píše dnešný New York Times a je to ukážka novej nuansovitej stratégie irackej vlády premiéra al-Abádího, ktorú podporujú Američania, ktorí sa na dobytí tiež podieľali.

 

Iracká armáda (väčšinovo šíitska) si vzhľadom na šíitsko-sunitský širší konflikt musela dávať pozor, koho zapojí do vojny. A tak zostali teraz bokom iránske jednotky, ktoré s Iračanmi inak bojujú, aj Kurdi. A aby ani šíiti v irackých uniformách nedráždili sunitov v Ramádí, Američania vycvičili tisícky sunitských kmeňových bojovníkov, aby celá operácia mala punc samo-oslobodenia. Výsledkom je dôležité víťazstvo, Timesy píšu, že nad mestom vlaje iracká vlajka a Bagdad kontroluje okolo 80 percent územia tohto mesta. Pre irackú armádu aj nového irackého premiéra al-Abádího, ktorý je tiež šíitom, je to dôležitý úspech.

 

Po porážke ISIS v Ramádí by sa mal dostať Islamský štát do problémov aj vo Falúdži, ktorá je len 60 km od Bagdadu, keďže Falúdža bola týmto manévrom odrezaná. Pred Iračanmi a všetkými stranami bojujúcimi proti ISIS stojí výzva roka 2016: dobyť Mosul, druhé najväčšie iracké mesto.

Nedocenenou a pozitívnou správou celého konfliktu s Islamským štátom môže byť zblíženie, ku ktorému môže dôjsť medzi Rusmi (bojujú proti ISIS v Sýrii a na Kaukaze), Američanmi (bojujú proti ISIS v Iraku) a Iránom (prítomným v Sýrii aj Iraku).

Odporúčame