Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
28. 01. 2019, 16:22

Nemci budú aj naďalej jazdiť na plný plyn

Nemci budú aj naďalej jazdiť na plný plyn

V polovici januára sa v Nemecku rozhorela veľká debata, či doma predsa len nezavedú obmedzenie rýchlosti na diaľnici na 130 km/h. Navrhla to jedna expertná komisia s odôvodnením, že Nemci by týmto opatrením dodržali svoje klimatické ciele na znižovanie emisií. 

Takéto opatrenie podporili aj niektorí komentátori, okrem životného prostredia argumentovali i bezpečnosťou, keďže častou príčinou smrteľných nehôd na nemeckých cestách je nezvládnutá jazda pri veľkej rýchlosti. Podaktorí uštipačne dodávali, že vo svete sú už len dve krajiny, Severná Kórea a Afganistan, kde sa tiež jazdí bez rýchlostných obmedzení. Sociológovia sa zamýšľali nad tým, prečo Nemci, inak vyznávači regulovaného poriadku, sú akurát na cestách oveľa slobodomilovnejší než Američania (vraj je za tým špecificky nemecká láska k autu). K tejto téme sa urobili aj prieskumy, z ktorých vyplynulo, že zhruba polovica Nemcov je za „Tempolimit 130“, polovica proti. 

Keďže politikom sa spochybňovanie tejto zažitej cestnej slobody nijako zvlášť nevyplácalo, vášnivú debatu dnes ukončil Merkelovej hovorca Steffen Seibert. Podľa neho vláda neplánuje všeobecné obmedzenie rýchlosti na diaľniciach, minister dopravy Andreas Scheuer ešte predtým vyhlásil, že takéto nápady sú iba ďalším pokusom vodiť ľudí za ručičku, a šéfka CDU Annegret Kramp-Karrenbauer to celé odmietla, aby nevznikol dojem, že politici chcú vodičov „trápiť a trestať“.

Nemci tak i naďalej zostanú libertariánskym dopravným rajom.

Na archívnej snímke autá jazdia po diaľnici A5 pri Frankfurte. Foto TASR/AP

Odporúčame