Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
22. 01. 2019, 18:55

Čo spraví zajtra Robert Fico?

Čo spraví zajtra Robert Fico?

Zajtra nás čaká veľmi zaujímavý deň: o 9.00 sa začne vypočutie kandidátov na ústavných sudcov, ako siedmy v poradí by mal vystúpiť trojnásobný premiér a líder Smeru Robert Fico. Podľa informácií Denníka N mal Fico v uplynulých dňoch aj v prítomnosti premiéra Pellegriniho presviedčať Kisku, aby ho po zvolení v NR SR vymenoval za predsedu Ústavného súdu. No Kiska to mal odmietnuť, rovnako mu vraj odkázal, že ho nevymenuje ani za radového ústavného sudcu. 

Aj preto sa vyrojili špekulácie, či Fico napokon svoju kandidatúru do vypočutia v Národnej rade nestiahne. Ak by sa tak stalo, znamenalo by to, že Ficov pokus bol bezradnejší a zúfalejší, než pôvodne pripúšťala naša fantázia – znamenalo by to, že šlo o slepý pokus, jednoducho to len skúsil, lebo s malou dušičkou dúfal, že na Kisku pritlačí (ak ma vymenuješ za predsedu ÚS, dávam ti slovo, že dáme tebe aj tvojmu bratovi pokoj s daňami) alebo mu dá neodolateľnú ponuku (z predloženého zoznamu sudcov si vyber dvoch ľudí, sľubujem ti, že ich zvolíme do užšieho výberu). Naozaj sa Fico celé dni upínal na to, že jeho úhlavný politický nepriateľ mu povie „ok, Robo, dobrý obchod, beriem“ a nemal už žiadnu inú stratégiu?

Ak zajtra Fico predstúpi pred výbor NR SR ako kandidát na ústavného sudcu, bude jasné, že tak nerobí preto, aby sa po Kiskovom „nie“ zúčastnil na vopred prehratom súboji. Začne sa tým nová hra, v ktorej Smer spraví všetko preto, aby sa voľba ústavných sudcov naťahovala až do konca marca, keď bude zvolený nový prezident. Vtedy sa uvidí, či sa oplatí čakať do nástupu nového prezidenta v júni, keď dôjde definitívne k výmene prezidentského žezla. Takže keby ľudia v marci zvolili za prezidenta Šefčoviča, Smer a koalícia by voľbu sudcov naťahovali ešte ďalšie dva mesiace, aby až nový prezident vymenoval sudcovskú deviatku s Ficom na čele. 

Pre kampaň usmievavého eurotechnokrata Maroša Šefčoviča by bolo najlepšie, keby Fico zajtra vyhlásil, že sa vzdáva kandidatúry, lebo si to rozmyslel. Keď sa tak nestane, predseda Smeru naloží svojmu prezidentskému kandidátovi balvan, pri ktorom mu počas kampane a pri útokoch opozície viackrát zamrzne aj jeho najprofesionálnejšia verzia úsmevu.  

FOTO TASR – Martin Baumann

Odporúčame