Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
07. 10. 2018, 15:36

Asia Bibi sa dozvie rozhodujúci verdikt

Asia Bibi sa dozvie rozhodujúci verdikt

Po viac ako ôsmich rokoch by sa v pondelok malo rozhodnúť o osude pakistanskej kresťanky Asie Bibi. Matku piatich detí v roku 2010 uväznili a pôvodne odsúdili na trest smrti pre údajnú urážku proroka Mohameda. 

V pondelok by mali v pakistanskom Islamabáde otvoriť v jej prípade odvolacie konanie. 

V roku 2009 sa Asia Bibi počas práce na poli napila vody z verejnej studne a nádobu s vodou ponúkla aj svojej moslimskej spolupracovníčke na jej požiadanie. Ženy ju však napadli pre jej kresťanskú vieru a obvinili ju, že vodu kvôli svojej viere znečistila. Ona im odpovedala otázkou: „Verím vo svoje náboženstvo a v Ježiša Krista, ktorý zomrel na kríži za hriechy ľudstva. Čo urobil na záchranu ľudstva váš prorok Mohamed?“ Otázka miestnych moslimov rozzúrila.

Nasledovali útoky voči nej a jej rodine, bola zatknutá a v roku 2010 odsúdená na smrť za „vyslovenie hanlivej poznámky voči prorokovi Mohamedovi“, čo je v pakistanskom práve klasifikované ako rúhanie s možným trestom smrti. 

Po medzinárodnom tlaku napokon k poprave nedošlo, ale definitívne uzavretie jej prípadu pakistanské súdy neustále odkladali. 

Na podporu pakistanskej kresťanky sa v ostatných rokoch viackrát vyslovili aj pápeži Benedikt XVI. a František, ktorý sa stretol s jej rodinou. Niektorí europoslanci ju vlani nominovali na Sacharovu cenu za slobodu myslenia.

O prípade hovoril pre Postoj aj slovenský europoslanec za OĽaNO Branislav Škripek, ktorý sa oň zaujímal priamo v Pakistane.

Odporúčame