Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. 10. 2018, 20:46

Kavanaugh: Po FBI a pred posledným hlasovaním

Kavanaugh: Po FBI a pred posledným hlasovaním

Schvaľovanie Bretta Kavanaugha za sudcu Najvyššieho súdu ide do finále, Senát v piatok posunul celý proces na záverečné hlasovanie, to sa očakáva v sobotu. Piatkové hlasovanie sa skočilo tesne 51 : 49, s malým prekvapením – republikánska senátorka Lisa Murkowski z Aliašky nehlasovala so svojou stranou, záverečné hlasovanie, naopak, podporil Joe Manchin, demokrat zo Západnej Virginie, ktorý v novembri obhajuje mandát.

Jeff Flake, republikán z Arizony, kvôli ktorému sa celý proces o týždeň spomalil, keď podporil dodatočné vyšetrovanie FBI, aj republikánska senátorka Susan Collins z Maine už vyhlasujú, že Kavanaugha podporujú.

Ak sa ale bude o Kavanaughovi hlasovať v sobotu, mal by na hlasovaní chýbať republikán Stephen Daines, ktorému sa v sobotu vydáva dcéra. V Senáte však bude prítomný viceprezident Mike Pence, ktorého hlas by v prípade rovnosti hlasov rozhodol.

Posledné vyšetrovanie FBI prebehlo tak, ako očakávali republikáni. V správe FBI nie sú žiadne nové relevantné informácie, nič, čo by na Kavanaughove doterajšie tvrdenia vrhlo nové svetlo, demokrati sa sťažujú, že správa je nekompletná. FBI doručila jednu kópiu správy na senátny výbor, kde sa s jej znením mohli jednotliví senátori oboznámiť.

Krátko pred doručením správy FBI ešte stihla zmeniť svoje verejné výroky Julie Swetnick, ktorá Kavanaugha obvinila z účasti na párty, kde dochádzalo ku gangovému znásilňovaniu dievčat, čo znížilo jej dôveryhodnosť. Štyria Kavanaughovi spolužiaci napísali trápny text pre Washington Post, kde tvrdili, že Kavanaugh sa viackrát opil tak, že mal okno, čo má byť dôvod, aby nebol schválený.

Naopak, svojho bývalého žiaka zo strednej školy sa zastal učiteľ Mark Rist, ktorý tvrdí, že to bol jemný (gentle) študent s integritou a správanie, aké mu pripísala Fordová, na neho nesedí.

Text pre Wall Street Journal napísal aj Brett Kavanaugh, s názvom Som nezávislý, nestranný sudca. V texte o. i. napísal, že počas najviac vypätého dňa na vypočutí bol veľmi emotívny, viac ako inokedy, „občas som mohol byť príliš emotívny. (...) Viem, že som povedal niektoré veci, ktoré som povedať nemal. Dúfam, že každý dokáže pochopiť, že som tam bol ako syn, manžel a otec. Svedčil som predovšetkým s myšlienkou na päť ľudí v mojej mysli: moju mamu, môjho otca, moju ženu a predovšetkým moje dcéry“. Na záver prisľúbil, že bude pro-law sudcom.

Foto:TASR/AP

Odporúčame