Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
23. 07. 2018, 20:39

Tušil som jej svätosť, vraví manžel Chiary Corbello

Tušil som jej svätosť, vraví manžel Chiary Corbello

„Láska ku Chiare mi dovoľovala vidieť mimoriadnosť a jedinečnosť jej srdca,“ hovorí v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas manžel Talianky Chiary Corbello Petrillo, ktorá pred šiestimi rokmi obetovala svoj život, aby mohla na svet priviesť dieťa. Minulý týždeň sa začal v Ríme proces jej blahorečenia.

„Najmä v posledných mesiacoch jej života som tušil, že je svätá. Intuícia je jedna vec a ešte niečo iné je, keď vidíte napísané: Chiara, Božia služobnica,“ vraví Chiarin manžel Enrico Petrillo.

Jeho manželka zomrela vo veku 28 rokov po tom, čo jej počas tretieho tehotenstva zistili nádorové ochorenie. Kvôli dieťaťu však odkladala liečbu chemoterapiou. Už predtým im navyše zomreli dve deti krátko po narodení. Jej rozhodnutie odložiť liečbu zachránilo tretie dieťa, no pre ňu malo fatálne následky. Rakovina sa rozšírila do celého tela. Zo svojho syna Františka sa tešila rok. Zomrela 13. júna 2012.

Enrico v rozhovore tvrdí, že Chiara prežívala v posledných momentoch života pocit šťastia. „Nie je to bežné pre každého. Z toho, ako umierate, sa dá vytušiť, ako ste žili. Chiara umierala šťastná, pretože v posledných chvíľach dokázala vidieť celý zázrak svojho života (...) Zdanlivo žila len 28 rokov, ale nejde predovšetkým o to, ako dlho žijete, ale skôr o plnosť prežitého života. A Chiara prežila veľmi krásny a plný život.“

Na to, aby mladú ženu, ktorej príbeh sa stal známym aj za hranicami Talianska, mohla cirkev vyhlásiť za blahoslavenú, bude potrebný zázrak na jej príhovor. 

„Zatiaľ nevieme o žiadnych veľkých veciach v súvislosti s beatifikačným procesom,“ vraví Enrico. „Môžem však dosvedčiť, že dochádza k množstvu konverzií a veľmi veľa dievčatiek nosí Chiarino meno. Je to pozoruhodné, zástupy ľudí, ktorí sú ako rozvodnená rieka. Práve tomu sa hovorí „povesť svätosti“. Ľudia nepretržite putujú k jej hrobu. A to je zázrak. Ja som nikomu nevolal.“

Úlohu zhromažďovať svedectvá o živote Chiary potrebné na blahorečenie dostal kňaz Romano Gambalunga z rádu bosých karmelitánov. „Je to oficiálny krok, ktorý zo strany cirkvi uznáva to, čo je na ľudovej či mediálnej úrovni evidentné – že život tejto ženy a jej viera mnoho ľudí zasahuje, inšpiruje a pomáha im. Už toto samo osebe spôsobuje veľa dobrého,“ vraví pre Vatikánsky rozhlas postulátor beatifikačného procesu.

Foto: Sobáš Chiary a Enrica v Assisi v roku 2008 (Aleteia.it)

Odporúčame