Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
29. 05. 2018, 15:08

Pápež vymenoval nového prefekta Kongregácie pre kauzy svätých

Pápež vymenoval nového prefekta Kongregácie pre kauzy svätých

Vo Vatikáne došlo k zaujímavej personálnej výmene. Za nového prefekta Kongregácie pre kauzy svätých, ktorá zodpovedá za procesy blahorečenia a svätorečenia, pápež František cez víkend vymenoval 69-ročného arcibiskupa Giovanniho Angela Becciu.

V tejto pozícii od septembra nahradí čoskoro 80-ročného kardinála Angela Amata.

Pápež František túto výmenu plánoval už dlhšie, čoho dôkazom je, že 20. mája oznámil menovanie arcibiskupa Becciu za kardinála. Vedenie vatikánskych kongregácií je totiž späté s kardinálskou hodnosťou.

Aktuálna personálna výmena má zaujímavú súvislosť aj so Slovenskom, kde 1. septembra prebehne blahorečenie Anny Kolesárovej v Košiciach. Slávnostnej omši a aktu blahorečenia mal predsedať končiaci prefekt Amato. Keďže 1. september bude pre kardinála Becciu prvým dňom v úrade, je otázne, či na slávnosť pricestuje on alebo kardinál Amato, pre ktorého by to bol posledný akt v úrade.

Giovanni Angelo Becciu sa narodil v roku 1948 na Sardínii a dlhé roky pôsobil v cirkevnej diplomacii. V roku 2001 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval za apoštolského nuncia v Angole, od roku 2009 pôsobil v rovnakej pozícii na Kube, kde organizoval apoštolskú cestu Benedikta XVI., počas ktorej sa pápež stretol aj s bratmi Castrovcami.   

V roku 2011 ho Benedikt XVI. vymenoval za substitúta pre všeobecné záležitosti štátneho sekretariátu. V tejto pozícii ho potvrdil aj pápež František, ktorý ho navyše minulý rok vymenoval aj za špeciálneho delegáta pre zvrchovaný rád maltézskych rytierov.

Kto nahradí arcibiskupa Becciu v pozícii substitúta Štátneho sekretariátu, zatiaľ Svätá stolica neoznámila.

Foto – orderofmalta.int

Odporúčame