Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
05. 03. 2018, 12:21

Salezián Hanachi z Damasku: Sýrsku Ghútu neovláda umiernená opozícia, ale teroristi

Salezián Hanachi z Damasku: Sýrsku Ghútu neovláda umiernená opozícia, ale teroristi

Sýrsku oblasť Ghúta nemá pod kontrolou protiasadovská opozícia, ale teroristi a Asadova vláda má právo sa brániť, upozorňuje direktor saleziánov v sýrskom Damasku Mounir Hanachi a vyzýva na objektívne informovanie.

„Ghúta nie je oblasť, kde sú obete prenasledované režimom, ako sa o tom informuje. Je to presne naopak. Sú to roky, čo odtiaľ strieľajú na hlavné mesto, zabíjajú nevinných, civilistov. Koľko je mŕtvych detí, o ktorých nik nehovorí? Títo nie sú opozícia, sú to teroristi, pochádzajú z rôznych častí sveta a sýrska armáda má právo brániť dôstojnosť Sýrčanov a krajiny,“ napísal Hanachi v liste saleziánskej agentúre ANS.

„Píšem vám v týchto dňoch, keď hlavné mesto Sýrie prežíva ťažké chvíle. V týchto siedmich rokoch vojny v Sýrii to tak bolo vždy, ale teraz trpíme ešte viac. Na hlavné mesto dopadajú mnohé strely a bomby z Ghúty, z periférie Damasku, ktorá je plná džihádistov ISIS a mnohých islamistických fundamentalistických skupín. Mnoho striel spôsobuje mnoho civilných obetí i medzi deťmi, mnohé školy sú zatvorené. V celom Damasku je zákaz vychádzania. Ľudia, najmä deti, prežívajú ohromný strach. Aj my v našom saleziánskom stredisku pre mladých sme zrušili všetky aktivity. Deti a mladí iba sem-tam prichádzajú autobusom do strediska; nechať ich len tak prechádzať cez mesto by mohlo byť veľmi nebezpečné. Všetkým sme povedali, aby zostávali doma, až kým sa situácia nezlepší. Čo zatiaľ nenastáva. Dúfam, že tento môj hlas príde až k vám, chcem prerušiť toto mlčanie, ktoré je okolo tejto tragédie, čo prežíva sýrsky ľud.“

„Väčšina z toho, čo sa v posledných rokoch píše o Sýrii, je manipulácia. Prečo sa nás nikto nepýta na to, čo sa tu deje? Prosím vás, nežiadame nič iné, len aby sa písalo o tom, čo tu zažívame posledných sedem rokov,“ napísal don Hanachi.

Saleziáni pôsobia v Sýrii od roku 1948. V súčasnosti tu majú osem svojich členov, v Damasku majú stredisko pre mladých, centrum pre prípravu na povolanie a spravujú kostol; v Aleppe majú centrum pre mladých a kostol. Saleziánske dielo v Kafrúne dočasne pre vojnové pomery prerušilo svoju činnosť.

Foto: infoans.org

Odporúčame