Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
30. 01. 2018, 11:59

SPD ďalej padá, dobieha ju AfD

SPD ďalej padá, dobieha ju AfD

Jeden z najhorúcejších sporov počas koaličných rokovaní medzi CDU/CSU a SPD sa týka utečeneckej politiky, konkrétne otázky zlučovania rodín s utečencami, ktorí prišli v posledných rokoch do Nemecka.

CDU totiž koncom roka 2015 presadila, aby utečenci zo Sýrie nemali status azylantov, ale utečencov s nárokom na takzvanú doplnkovú ochranu – keďže nie sú prenasledovaní individuálne, pretože utekajú pred občianskou vojnou. CDU tak reagovala na verejný tlak aj totálne preťaženie kapacít, chcela tým dať najavo, že Sýrčanom sa poskytuje ochrana do času, kým občianska vojna v Sýrii ustane.

Kresťanskí demokrati súčasne presadili, aby utečenci s týmto statusom nemali nárok na zlučovanie rodín (keďže by tak mohli prísť do Nemecka ďalšie státisíce Sýrčanov). Táto lehota teraz uplynie, SPD sa preto zasadila za zmäkčenie úpravy. Kým Merkelovej CDU vystupuje v povedomí svojich voličov ako strana, ktorá už nechce dopustiť opakovanie roku 2015.

Táto profilácia je pre SPD dlhodobým problémom, najmä je zjavné, že časť súčasných a ešte väčšia časť bývalých voličov sociálnych demokratov chce počuť od svojej strany v oblasti migrácie niečo celkom iné než ľavicovo-liberálny stranícky establišment (ako poznamenal Frankfurter Allgemeine Zeitung).

Problém SPD sa ukazuje aj v prieskumoch, agentúra INSA jej namerala len 17,5 percenta (čo je historicky jedno z najhorších čísiel pre SPD vôbec), kým AfD má 14 percent. Pre Schulzových sociálnych demokratov prichádza ešte aj útok zľava, keďže jedným z dvoch lídrov strany Zelených sa stal Robert Habeck, charizmatický politik, ktorý môže odlákať scvrkávajúcej sa SPD liberálnejších a mestských voličov. 

FOTO TASR/AP

Odporúčame