Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
29. 01. 2018, 15:24

Moslimovia chránili kresťanov

Moslimovia chránili kresťanov

Na Oscara v kategórii najlepší krátky hraný film bola tento rok nominovaná aj 22-minútová kensko-nemecká snímka Watu Wote. Bola inšpirovaná skutočnou udalosťou, ktorá sa odohrala v decembri 2015. Teroristi zo skupiny aš-Šabáb vtedy prepadli na severovýchode Kene autobus. Cestovali v ňom kresťanskí i moslimskí pasažieri.

Úmyslom teroristov bolo oddeliť kresťanov od moslimov a prvú skupinu pozabíjať. No moslimovia zatajili kresťanov medzi sebou, moslimské ženy sa dokonca s kresťankami podelili o svoje závoje a niektorí kričali na ozbrojencov, že ich budú musieť zabiť všetkých. Militanti napokon odtiahli. Kresťanským pasažierom tak ich moslimskí spolucestujúci zachránili život.

Pre väčšinovo kresťanskú Keňu, ktorá má asi 11-percentnú moslimskú menšinu a trpí teroristickými útokmi, to bolo silné gesto občianskej spolupatričnosti i statočnosti. Ocenili ho vtedy s vďakou aj miestne kresťanské autority.  

Víťazi tohtoročných Oscarov budú vyhlásení 4. marca. Trailer k filmu Watu Wote možno vidieť TU.

Kenskí policajti vynášajú telo obete po útoku ozbrojencov v meste Mandera na severovýchode Kene 7. júla 2015. Ilustračné foto: TASR/AP.

Odporúčame

ŽSR: V uplynulom týždni došlo k trom zrážkam vlaku s civilnou osobou

ŽSR: V uplynulom týždni došlo k trom zrážkam vlaku s civilnou osobou

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) evidujú za minulý týždeň tri zrážky civilnej osoby s vlakom. Zrážky v úseku Pezinok – Šenkvice (10.2.) a v Podunajských Biskupiciach (11.2.) sa skončili tragicky, smrťou oboch mužov. V Prešove zrazil 5. februára osobný vlak muža, ktorého previezli so zraneniami do nemocnice.