Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. 01. 2018, 19:48

Mesiášske tajomstvo

Mesiášske tajomstvo

V evanjeliu štvrtej nedele v cezročnom období (28. 1. 2018) Ježiš zakazuje hovoriť o tom, že on je Osloboditeľ a Bohom sľúbený Mesiáš. Objavuje sa téma „mesiášskeho tajomstva“ (Mk 1,21-28). 

(1) V nedeľnom evanjeliu Ježiš zakázal o sebe hovoriť diablovi, od ktorého oslobodil človeka v synagóge v Kafarnaume. Niektorí to vykladajú tak, že tento výkrik Satana „je akoby výkrikom konca jeho moci nad človekom“, lebo Spasiteľ už je tu (Gnilka, 213).

(2) Podľa iných autorov (Ravasi, 231) od Mesiáša boli rôzne očakávania: jedni si želali politického lídra, iní osloboditeľa od nadvlády Rimanov, ďalší očakávali návrat raja... Ježiš potreboval korigovať tieto očakávania, a preto spájal odhalenie svojej identity s krížom a nanebovstúpením (porov. Mk 9,9).

(3) Podľa ďalších nie z našich slov, ale skutkov a spôsobu života má svet spoznať, že sme učeníkmi Ježiša (Vanhoye, 240).

Podľa mňa sú všetky tri výklady duchovným posolstvom, a teda správne, a možno sa podľa nich správať.

Ponaučenie: nech nám Pán dá silu vydávať o Ježišovi svedectvo pred svetom slovom i spôsobom života.

Požehnanú nedeľu prajem všetkým.

Ján Duda

 

Foto: crosswalk.com

Odporúčame

Blog
Ad Viglaš: A kde ostalo svedectvo viery?

Ad Viglaš: A kde ostalo svedectvo viery?

Z rozhovoru s kňazom a morálnym teológom Jánom Viglašom vyplýva že kresťanský politik nie je morálne povinný hlasovať za zákon sprísňujúci potraty. Nejdem polemizovať s jeho výkladom encykliky "Evangelium vitae", ale chcem skôr poukázať na ďalší rozmer tohto hlasovania: týmto rozmerom, a ja ho považujem za zásadný a neodmysliteľný od postoja katolíka, je vydať svedectvo katolíckej viery v otázke ochrany života. Tohto rozmeru sa Ján Viglaš v rozhovore nedotkol alebo možno som ho tam nenašiel ja. Svojho spolubrata poznám a oceňujem jeho odbornosť v morálnej teológii. Na druhej strane, možno splniť literu "Evanjelia života" a zároveň zdržať sa hlasovania a potom hovoriť, že mám čisté svedomie? Ja som presvedčený, že nie. Preto ponúkam iný zorný uhol pohľadu.