Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
13. 11. 2015, 19:45

OĽaNO

OĽaNO

Stalo sa, čo sme prognózovali predvčerom: Igor Matovič už pripustil, že zruší koalíciu OĽaNO s Novou, ktorá potrebuje na vstup do parlamentu aspoň sedem percent. Ďalší vývoj je teda jasný: Igor Matovič spolu s Danielom Lipšicom v priebehu pár dní definitívne vyhlásia, že lipšicovci sa napokon kvôli krajine rozhodli kandidovať iba ako OĽaNO (takto im bude stačiť len päť percent).

Matovič síce nedávno hovoril, že „ak sa nenájde sedem percent ľudí, ktorí nechcú v politike zlodejov, tak to nemá cenu. Bolo by zbabelé znižovať si latku na päť percent,“ ale pud sebazáchovy je predsa aj u neho silnejší než vášeň pre dobrodružstvo.

 

V každom prípade sú to pre Matovičov a Lipšicov projekt nedobré správy: na chvíľu sa stanú terčom posmechu médií aj politických súperov, prejav predvolebnej slabosti bude pôsobiť demobilizujúco aj na potencionálnych voličov. Aby to nestačilo, do toho ešte prichádza strana Borisa Kollára, ktorá z nemalej časti oslovuje podobný typ protestného voliča.

Je nemožné zmerať, či Matovičovým preferenciám uškodilo spojenie s Lipšicom, ja osobne skôr za tým vidím celkový politický vývoj: Matoviča očividne poškodila policajná akcia v jeho firme, no a pri utečeneckej téme, ktorá dominuje posledným dvom-trom mesiacom, je vzhľadom na hyperaktívneho Fica a aktívneho Sulíka takmer neviditeľný.

 

Posledný vývoj ukazuje aj najväčšiu slabinu OĽaNO aj NOVA: pokiaľ sa politika nekrúti okolo naozaj veľkého korupčného škandálu, aký sa prevalí raz za sezónu, je ich antioligarchizmus zaujímavý pre oveľa menšiu časť publika, než by si želali. Matovič s Lipšicom si tak trochu sami môžu za to, že to, či v marci uspejú, leží viac v rukách investigatívnych novinárov než v ich vlastných.
 

Odporúčame