Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
15. 05. 2017, 19:54

Trump vybral novú veľvyslankyňu do Vatikánu

Trump vybral novú veľvyslankyňu do Vatikánu

Donald Trump vybral na post veľvyslankyne USA vo Vatikáne Callistu Gingrichovú, manželku bývalého predsedu Snemovne reprezentantov Newta Gingricha. To, že Gingrichová je silnou adeptkou na post ambasádorky pri Svätej stolici, spomínali médiá už začiatkom februára. Spolu s manželom Newtom, ktorý bol republikánskym kandidátom na prezidenta v roku 2012, sú dlhoročnými priateľmi prezidenta Trumpa. Sú takisto členmi jeho golfového klubu vo Virgínii.

Ako informuje agentúra TASR, Gingrichová je šéfkou produkčnej spoločnosti Gingrich Productions a produkovala množstvo dokumentárnych filmov vrátane jedného o pápežovi Jánovi Pavlovi II. Pracovala aj vo výbore Snemovne reprezentantov pre poľnohospodárstvo, kde do roku 2007 zastávala miesto hlavnej účtovníčky. Pred pár rokmi sa v jednom rozhovore označila za oddanú katolíčku, ktorá „bola vždy veľmi duchovnou osobou“. Spieva tiež v zbore národnej svätyne Nepoškvrneného počatia vo Washingtone.

Ako možný kandidát sa spomínal aj samotný Newt Gingrich, ktorý je už tretíkrát ženatý a pred siedmimi rokmi konvertoval na katolícku vieru. Trumpovi síce výdatne pomáhal počas predvolebnej kampane, no nestal sa členom jeho administratívy.

Trumpov výber veľvyslanca vo „Večnom meste“ prichádza krátko pred plánovaným stretnutím s hlavou katolíckej cirkvi pápežom Františkom, ktoré by sa malo uskutočniť 24. mája.

Spojené štáty majú svojho veľvyslanca vo Vatikáne až od roku 1984, keď bol v prezidentskom úrade Ronald Reagan. Nová ambasádorka bude celkovo jedenástou v poradí.

Foto: TASR/AP

Odporúčame

BBSK: Kotleba mal protizákonne predĺžiť platnosť zmlúv so SAD

BBSK: Kotleba mal protizákonne predĺžiť platnosť zmlúv so SAD

Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) v piatok zverejnil, že bývalý predseda kraja Marian Kotleba tesne pred vlaňajšími voľbami do vyšších územných celkov a aj pár dní po nich predĺžil platnosť zmlúv so SAD Zvolen a SAD Lučenec, čo je v príkrom rozpore so zákonom a príslušným európskym nariadením o službách vo verejnom záujme v železničnej a cestnej osobnej doprave.

Do hlavných kempov aj Ružička, Roman a Studenič, Gáborík u špecialistu

Do hlavných kempov aj Ružička, Roman a Studenič, Gáborík u špecialistu

Mladí slovenskí hokejoví útočníci Adam Ružička a Miloš Roman budú pokračovať v príprave v klube NHL Calgary Flames. Po účinkovaní v nováčikovskom kempe dostali pozvánku aj do hlavného predsezónneho kempu "plameňov". V ňom sa budú pokúšať vybojovať nováčikovskú zmluvu. Nefigurujú však v skupine, ktorá sa predstaví v prípravných dueloch v Číne.