Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
14. 02. 2017, 14:15

Vatikán odsúdil transplantačnú turistiku

Vatikán odsúdil transplantačnú turistiku

Vatikán sa minulý týždeň stal terčom kritiky z dôvodu konferencie o obchodovaní s ľudskými orgánmi. Dôvodom nebola samotná téma, ale pozvanie dvoch hostí, ktorí napriek protestom vo Vatikáne napokon aj vystúpili. Išlo o profesora Wanga Haiboa, ale najmä o Huanga Jiefua, ktorý vedie Čínsky národný inštitút pre darcovstvo a transplantáciu orgánov.

Práve Čína je totiž dlhodobo kritizovaná za nedobrovoľné odoberanie orgánov z tiel popravených väzňov, medzi ktorými sú často členovia hnutia Falun Gong, ale aj kresťania, Tibeťania či moslimskí Ujguri. Samotný sekretár Pápežskej akadémie vied, ktorá konferenciu zorganizovala, priznal, že nevie, či táto prax v Číne pretrváva. „Ale chceme silno podporiť zmenu smerovania,“ zdôvodnil arcibiskup Marcelo Sánchez Sorondo pozvanie čínskych hostí.

Obaja čínski hostia kritiku odmietli s tým, že ide o pokus diskreditovať ich úsilie o zmenu systému zo strany skupín, ktoré profitujú z aktuálnej praxe. „V roku 2015 došlo k prijatiu noriem, ktoré zakazujú používať orgány odobraté odsúdeným. Jedinou možnosťou nadobudnutia orgánov je dobrovoľné darcovstvo,“ povedal Huang Jiefu v rozhovore pre portál Vatican Insider. V tom istom roku podľa Jiefua v Číne zaznamenali 4 080 dobrovoľných darcov, čo je druhý najvyšší počet na svete. Na druhej strane priznal, že Čína je veľká krajina, a tak nemožno vylúčiť prípady porušovania zákona.

Na záver dvojdňového zasadania, na ktorom sa zúčastnilo niekoľko desiatok odborníkov z celého sveta, prijali uznesenie, v ktorom odsúdili obchodovanie s orgánmi a transplantačnú turistiku a tieto javy označili za zločiny proti ľudskosti.

Foto – TASR/Peter Rešovský (proti odberu orgánov členom hnutia Falun Gong protestovali aj v Bratislave v roku 2009 počas návštevy čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa na Slovensku)

Odporúčame