Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
13. 02. 2017, 16:12

steinmeier prezident

steinmeier prezident

Nemecko má odvčera nového prezidenta, charizmatického Joachima Gaucka vystrieda decentný a tak trochu úradnícky Frank-Walter Steinmeier. Na zvolení Steinmeiera nebolo nič prekvapivé, už koncom minulého roka sa na ňom zhodli jeho materská SPD aj CDU, ktoré majú jasnú prevahu v spolkovom zhromaždení. No najmä v CDU sa mnohí hnevali, že strana nenašla žiadneho svojho kandidáta a rezignovane pristala na Steinmeiera.

 

Steinmeier bol v princípe logickou voľbou: ako dlhoročný minister zahraničia patril medzi najpopulárnejších politikov Nemecka, bol súčasťou reformného krídla SPD, kedysi pravou rukou kancelára Gerharda Schrödera, podporoval jeho ekonomické reformy aj miernu líniu voči Rusku. Súčasne si dobre rozumie s kancelárkou Angelou Merkelovou, je to reprezentatívny typ politika, ktorý bude po vôli vlastne všetkým.

 

Faktom však je, že CDU padla jeho včerajšia voľba zaťažko, keďže politická situácia v krajine sa v priebehu pár týždňov zmenila na nepoznanie. SPD sa vďaka novému lídrovi Martinovi Schulzovi vyšvihla šokujúco nahor a skresala zhruba 15-percentný náskok CDU. Nemecké médiá si preto kladú otázku, či Steinmeierova voľba nie je prvou symbolickou bodkou za érou Angely Merkelovej. Napokon, aj z výsledkov hlasovania v spolkovom zhromaždení bolo zjavné, že viacerí znechutení delegáti CDU za Steinmeiera napriek dohodám ani nehlasovali.

 

A kým SPD si cez víkend užívala ďalší úspech, v CDU už rozmýšľajú nad tvrdou kampaňou proti Schulzovi: na toho sa medzičasom spustili prvé obvinenia, podľa ktorých si ako predseda Európskeho parlamentu až príliš užíval luxus spojený s úradom a na základe pochybných príplatkov obohacoval svojho asistenta. 

 

Nemecko má nového prezidenta, ale skutočná dráma volebného roka sa ešte len začína.

 

Na sníme nový nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, Foto TASR/AP

Odporúčame