Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
31. 01. 2017, 16:35

pápež a liturgia

pápež a liturgia

Pápež František sa vydal na prieskum do oblasti liturgických textov. Vatican Insider informuje, že Svätý Otec nariadil revíziu dokumentu Liturgiam authenticam. O čo ide? Liturgiam authenticam je inštrukcia Svätej stolice z marca 2001, ktorá vyžaduje, aby pri prekladoch liturgických textov do národných jazykov bol „originálny text, ako je to len možné, preložený integrálne a v čo najpresnejšej miere, bez vypustení alebo doplnení z hľadiska kontextu a bez parafráz či glosy“.

Komisia, ktorú František ustanovil tesne pred Vianocami, má taktiež preskúmať, aká miera decentralizácie je pre Cirkev prípustná v otázke, akou sú liturgické preklady. Podľa zdrojov Vatican Insideru sú za Františkovým krokom dva dôvody. Prvým je snaha dať väčšiu kompetenciu miestnym biskupským konferenciám, ako naznačil aj v programovej exhortácii Evangelii Gaudium.

Druhým motívom je údajne nespokojnosť niektorých biskupských konferencií s prekladom Rímskeho misála podľa požiadaviek Liturgiam Authenticam. Zdá sa im príliš rigídny a inštrukcii vyčítajú, že sa miestami snaží o doslovný preklad latinských textov. Napríklad také Japonsko sa už dlhšie naťahuje s kongregáciou o to, kto má určiť, čo je adekvátny preklad niektorých textov.

V novej komisii sú zastúpení biskupi zo všetkých kontinentov, čo je však zaujímavé, za jej šéfa nevymenoval František prefekta Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, kardinála Roberta Saraha, ale jeho „dvojku“ z kongregácie – britského arcibiskupa Arthura Rocheho.

Je pravdou, že oproti africkému kardinálovi Sarahovi má sekretár kongregácie Roche viac skúseností v oblasti liturgie a ako dodáva Vatican Insider, aj „otvorenejší prístup“ v liturgických otázkach než jeho prefekt, kardinál Sarah. Vatikán nepriblížil detaily o konkrétnom zložení komisie, ktorá by sa mala stretnúť už čoskoro.

Ilustračné foto: flickr.com/Jim, the Photographer

 

Odporúčame